Botoks – leczone dolegliwości
Przewlekła migrena
Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie w leczeniu migreny, w przypadku której dolegliwości bólowe występują u Pacjenta przez ponad pół miesiąca. Nieprzerwany ból skutkuje wyłączeniem chorego z codziennego funkcjonowania, a dodatkowo powoduje konieczność stałego przyjmowania silnych leków przeciwbólowych. W tym przypadku botoks niweluje dolegliwości na okres od pół roku do 9 miesięcy.
Dystonia – kurcz powiek
Mianem dystonii określa się nieprawidłowe pobudzenie mięśni, powodujące mimowolne ruchy – takie jak np. kurcz powiek. Skurcze powstające w dystonii mają najczęściej charakter ciągłych lub powtarzających się drgań. W przypadku powiek kurcz może być również powikłaniem porażenia nerwu twarzowego, które dotyka mięśnia okrężnego oka. Efekt zastosowania toksyny botulinowej utrzymuje się najczęściej około 3 miesiące – po których możliwe jest ponowne zastosowanie iniekcji.
Porażenie nerwu twarzowego
Porażenie nerwu twarzowego to dolegliwość, która może zostać wywołana urazami, chorobami zakaźnymi oraz nowotworowymi. Zdarza się także, że występuje ona samoistnie – bez wyraźnej, poznanej przyczyny. Najczęstszym objawem jest opadnięcie kącika ust oraz brak możliwości uśmiechnięcia się. Niestety zdarza się, że nie da się całkowicie zniwelować tego charakterystycznego grymasu, ale odpowiednie zastosowanie botoksu zazwyczaj skutecznie koryguje asymetrię.
Nadpotliwość
Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka około 3 proc. populacji. W negatywny sposób wpływa na komfort życia, utrudniając osobie chorej codzienne funkcjonowanie i często będąc powodem kompleksów ze względów estetycznych. Najczęściej dotyka twarzy (czoła), głowy, pach oraz stóp. W przypadku nadpotliwości przy pomocy botoksu blokuje się nerwy, które zaopatrują gruczoły potowe. Dzięki temu wydzielanie potu zostaje zahamowane na okres od 9 miesięcy do roku.
Bruksizm
Mianem bruksizmu określa się nadmierne napięcie mięśni żwaczy – czego skutkiem jest ścieranie powierzchni zębów, rozchwianie zębów i pękanie szkliwa. Dolegliwość ta, występująca przede wszystkim w nocy, popularnie nazywana jest zgrzytaniem zębami. W tym przypadku podawanie botoksu (iniekcje domięśniowe) powoduje tymczasowe ustąpienie objawów. Rozluźnia mięśnie i niweluje nawyk ich zaciskania. Efekt utrzymuje się najczęściej od 4 do 6 miesięcy.
Botoks – w medycynie estetycznej
Właściwości botoksu są również szeroko wykorzystywane w medycynie estetycznej – zwłaszcza jako remedium na oznaki starzenia: zmarszczki mimiczne twarzy. Iniekcje stosuje się w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego w przypadku:
- lwich bruzd (zmarszczki między brwiami),
- kurzych łapek (zmarszczki wokół zewnętrznych kącików oczu),
- zmarszczek poziomych czoła,
- brody marmurkowej (skóra wyglądająca jakby występowały na niej dziurki)
- zmarszczek palacza (pionowe zmarszczenia nad górną wargą),
- zmarszczek szyi,
- zmarszczek króliczych (na bocznej powierzchni nosa).
Toksynę botulinową stosuje się również do bezoperacyjnego liftingu górnej powieki. Dzięki jej zastosowaniu zewnętrzny łuk brwi ulega podniesieniu, a tym samym podnosi się również górna powieka. Daje to efekt otwarcia oka i wizualnego odmłodzenia twarzy.