Opening hours
Mon - Fri 8:00 - 21:00
Sat 8:00 - 18:00

st. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund, Poland

Wertebroplastyka

Wertebroplastyka

Wertebroplastyka jest nowoczesnym zabiegiem operacyjnym, któremu poddawani są pacjenci z kompresyjnymi złamaniami kręgosłupa. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą aparatu rentgenowskiego. W trzon kręgu wprowadzana jest przezskórnie kaniulowana igła, przez którą wypełnia się chory, trzon tzw. cementem kostnym.
Jest to biomateriał przeznaczony do spajania ubytków kostnych, znajdujący zastosowanie w ortopedii czy chirurgii szczękowo-twarzowej. Substancja ta podczas tężenia podwyższa swoją temperaturę – do prawie 70’C, dzięki czemu zakończenia nerwowe wewnątrz trzonu ulegają koagulacji, co przynosi pacjentom (nawet 95% osób) natychmiastową ulgę i efekt przeciwbólowy. Cement wzmacnia trzon kręgu i jednocześnie zapobiega jego dalszej degradacji.
W porównaniu z klasycznym zabiegiem chirurgicznym wertebroplastyka jest zdecydowanie mniej inwazyjna i mniej obciążająca dla chorego. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego do minimum ogranicza się czas pobytu pacjenta w szpitalu, a przy okazji skraca się także okres rekonwalescencji i rehabilitacji.

Wskazania

Wśród wskazań do zabiegu można wymienić takie dolegliwości i choroby jak:

  • naczyniaki,
  • kompresyjne złamanie kręgosłupa w przebiegu osteoporozy,
  • urazowe kompresyjne złamanie kręgosłupa typu a1 i niektóre a3,
  • przerzuty nowotworowe do kręgosłupa.

Zalety zabiegu

Główną zaletą jest przede wszystkim wspomniane zmniejszenie u pacjenta dolegliwości bólowych, a tym samym podniesienie komfortu jego codziennego życia. Dodatkowo po wertebroplastyce zahamowane jest dalsze zniekształcanie się kręgosłupa, a zarazem poprawia się jego biomechanika. Istotnym czynnikiem pozytywnym jest również możliwość wyeliminowania przyjmowania leków przeciwbólowych.
W Medical Clinic Podhale zabiegi wertebroplastyki wykonują doświadczeni lekarze, którzy na co dzień zajmują się przypadkami schorzeń i złamań kręgosłupa. Zapraszamy serdecznie na konsultacje, podczas których dokładnie zbadają Państwa przypadek, co umożliwi zakwalifikowanie się do operacji. Zabiegi wykonywane są w ramach tak zwanej chirurgii jednego dnia. Kontakt: 18 264 40 00