Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Odczulanie

Odczulanie

Odczulanie, czyli – inaczej mówiąc – immunoterapia alergenowa, to jedyny sposób leczenia przyczyn chorób alergicznych. Inne metody, takie jak farmakoterapia, mogą stanowić jedynie uzupełnienie immunoterapii i pomóc w złagodzeniu objawów, podobnie jak profilaktyczne unikanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. Celem podjętego leczenia jest zmniejszenie uwrażliwienia organizmu pacjenta na alergeny – a co za tym idzie: stopniowe wyeliminowanie objawów (lub zmniejszenie ich nasilenia).

W immunoterapii stosuje się szczepionki (immunoterapia iniekcyjna) albo środki doustne (odczulanie klasyczne). W składzie szczepionek znajdują się naturalne lub modyfikowane wyciągi alergenów, podawane w stopniowo rosnących dawkach. Warto wiedzieć, że immunoterapia trwa zazwyczaj od 3 do 5 lat.

Kwalifikacja do immunoterapii

Kwalifikacja do immunoterapii odbywa się w Poradni Alergologicznej Medical Clinic Podhale. Po wykonaniu badań i postawieniu ostatecznej diagnozy oraz po omówieniu tej kwestii z pacjentem – lekarz (specjalista alergolog) podejmuje decyzję odnośnie rozpoczęcia (lub nie) odczulania.

W zależności od tego, na jaki rodzaj alergenów uczulony jest pacjent – całoroczne (np. roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt) czy sezonowe (pyłki) – immunoterapię rozpoczyna się w pierwszym przypadku w dowolnej chwili, natomiast w drugim – przed sezonem występowania danego alergenu (np. kilka miesięcy przed pyleniem traw).

Zalecenia dla pacjentów podczas immunoterapii

Podczas immunoterapii należy przestrzegać następujących zasad:

  • realizować zalecane przez lekarza wizyty w Poradni alergologicznej,
  • pozostawać w gabinecie zabiegowym co najmniej pół godziny po podaniu szczepionki,
  • odnotowywać i skrupulatnie przekazywać w czasie wizyty (przed podaniem kolejnych dawek szczepionki!) wszystkie objawy, które wystąpiły po opuszczeniu gabinetu lekarza,
  • niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy są niepokojące,
  • po każdym zastrzyku unikać wysiłku fizycznego,
  • unikać narażenia na kontakt z substancjami uczulającymi,
  • zażywać tylko leki zaakceptowane przez lekarza,
  • poinformować lekarza o ewentualnych zmianach w leczeniu.

 

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do immunoterapii są problemy zdrowotne, takie jak choroby tkanki łącznej, niedobory immunologiczne, choroby nowotworowe czy choroby układu krążenia o niestabilnym przebiegu. Nie powinno się również poddawać terapii w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych. Niemniej jednak niektóre przeciwwskazania można uznać za względne. Oznacza to, że decyzję o  rozpoczęciu odczulania podejmuje lekarz po stosownej konsultacji.

Zapraszamy serdecznie do Poradni alergologicznej naszej kliniki: 18 264 40 00