Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Biopsja stomatologiczna

Biopsja stomatologiczna

Biopsja to badanie diagnostyczne mające na celu pobranie fragmentu tkanki, w obrębie której wykryto podejrzaną zmianę. Otrzymany w ten sposób materiał poddaje się następnie badaniu mikroskopowemu, dzięki czemu możliwe jest określenie charakteru danej zmiany. Wykonuje się ją zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, natomiast w przypadku dzieci zalecane jest znieczulenie ogólne.

Wykonuje się ją w przypadku:

  • zmian o potencjalnym charakterze nowotworowym (łagodnym i złośliwym), nowotworów łagodnych i złośliwych,
  • torbieli i guzków,
  • promienicy (schorzenie powodujące powstawanie twardych guzów z ogniskami ropnymi),
  • dysplazji włóknistej,
  • zmian dystroficznych, czyli zanikowych,
  • kiły i gruźlicy.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem zadaniem Pacjenta jest poinformowanie lekarza o ewentualnych problemach z gardłem czy krtanią, o przyjmowanych lekach, innych chorobach lub skłonności do krwawień (skaza krwotoczna).

Jeśli lekarz wykrył podczas wcześniejszych badań patologiczną zmianę w jamie ustnej– kieruje pacjenta na biopsję stomatologiczną. W zależności od jej umiejscowienia pobiera się fragment tkanek miękkich (dziąsła czy powiększonego węzła chłonnego), zębów lub kośćca szczęki.

Następnie pobrany fragment poddaje się mikroskopowemu badaniu histopatologicznemu w laboratorium – ma ono na celu ustalenie, z jakim rodzajem zmiany chorobowej mamy do czynienia i wykluczenie lub potwierdzenie tego, czy jest ona złośliwa (nowotworowa).

Rodzaje biopsji

W zależności od umiejscowienia zmiany lekarz może zastosować biopsję:

  • aspiracyjną cienkoigłowa lub gruboigłowa (w przypadku tkanek miękkich),
  • wycinkową (kiedy chirurgicznie pobiera się wycinek zmienionej tkanki),
  • wiertarkową (w przypadku konieczności pobrania materiału kostnego).

Biopsja stomatologiczna aspiracyjna cienkoigłowa i gruboigłowa polegają na wprowadzeniu igły przez skórę i pobraniu komórek z podejrzanej zmiany, np. guzka czy torbieli. Badanie różni się tylko grubością użytej igły – zgodnie z wyborem lekarza.

Biopsja wycinkowa to chirurgiczne usunięcie patologicznego fragmentu tkanki miękkiej. Natomiast biopsja wiertarkowa stosowana jest do pobrania wałeczka zmienionej tkanki kostnej za pomocą specjalnego wiertła – tzw. trepanu.

Zazwyczaj jeśli zmiana jest mała i wyraźnie nie ma podłoża nowotworowego, wycina się całość, natomiast jeśli jest ona dużych rozmiarów i występuje podejrzenie charakteru nowotworowego, pobiera się podczas biopsji tylko niewielki fragment.

Nasze placówki: