Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Leczenie kanałowe – endodoncja

Leczenie kanałowe

Endodoncja – czyli leczenie kanałowe – polega na oczyszczeniu kanałów korzeni zębowych oraz komory zęba z chorej miazgi, która uległa nieodwracalnemu zapaleniu w związku z długo nieleczoną lub nieskutecznie leczoną próchnicą. Pozwala na zachowanie nawet mocno zniszczonych zębów bez konieczności ich ekstrakcji (wyrwania) i niweluje zagrożenie rozwoju poważnych zakażeń, które mogą być niebezpieczne dla całego organizmu pacjenta. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym technologiom i bardzo precyzyjnym narzędziom, którymi posługuje się stomatolog.

Jak powstaje stan zapalny zęba?

Stan zapalny pojawia się wtedy, gdy do miazgi dostają się drobnoustroje wywołujące w niej stan zapalny – zazwyczaj objawia się to bardzo silnym i ostrym bólem, a infekcja może rozprzestrzenić się na kość i/lub spowodować całkowite obumarcie miazgi. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku obumarcia miazgi i rozpadu tkanek u pacjenta mogą przez jakiś czas nie wystąpić dolegliwości bólowe.

Przygotowanie do leczenia

Leczenie kanałowe może być przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, które nie wymaga specjalnego przygotowania lub w znieczuleniu ogólnym, w przypadku którego konieczne jest dostarczenie przez pacjenta aktualnych badań ogólnych i zakwalifikowanie do narkozy przez anestezjologa.

Każdy przypadek leczenia wymaga jednak wizyty wstępnej, podczas której lekarz rozmawia z pacjentem na temat jego ogólnego stanu zdrowia i prosi o poinformowanie o ewentualnych uczuleniach.

Następnie wykonuje zdjęcie radiologiczne, dzięki któremu możliwa jest ocena kanałów korzeniowych (wielkości, kształtu) oraz otoczenia zęba.

Endodoncja etapami

Leczenie kanałowe
Endodoncja

Etapy leczenia

  • Pierwszym etapem leczenia endodontycznego jest otworzenie wejścia kanałów oraz osłonięcie zęba koferdamem – specjalną gumą, która chroni ząb przed bakteriami obecnymi w ślinie i środkami chemicznymi używanymi do oczyszczania kanału. Następnie lekarz, przy użyciu narzędzi wykonanych ze stopów niklu i tytanu, oczyszcza i opracowuje chorą tkankę, usuwając bakterie z zainfekowanej miazgi i otaczającej ją zębiny.
  • Precyzyjne oczyszczenie zęba umożliwia specjalistyczny sprzęt mikroskopowy, dzięki któremu specjalista uzyskuje dokładny obraz zmian chorobowych. Zaawansowana technologia pozwala na wykonanie nawet najbardziej skomplikowanego zabiegu na wąskich i krętych kanałach.
  • Następnie, po dokładnej dezynfekcji i osuszeniu zęba wolne przestrzenie w kanałach wypełniane są tzw. materiałem biozgodnym – najczęściej gutaperką. Jest to nietoksyczna naturalna substancja (polimer), pozyskiwana w sposób podobny do pozyskiwania naturalnego kauczuku, która nie wpływa negatywnie na układ odpornościowy organizmu. Jej użycie gwarantuje hermetyczne zamknięcie korzenia i zabezpiecza go przed ponownym dostaniem się do jego wnętrza bakterii.

W Medical Clinic Podhale leczenie kanałowe odbywa się przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, który umożliwia lekarzowi dokładne oczyszczenie i wyleczenie chorego zęba. Dzięki precyzyjnym narzędziom, nowoczesnym technologiom i wieloletniemu doświadczeniu leczymy nawet najtrudniejsze przypadki.

Nasze placówki: