Ortodoncja to leczenie i korygowanie wad zgryzu. Prostowanie zębów to przede wszystkim kwestia zdrowia, ale również estetyki i dobrego samopoczucia. Nieprawidłowo ułożone w łuku i nadmiernie stłoczone zęby szybciej się ścierają. W ten sposób stają się podatne na wystąpienie próchnicy. Dodatkowo mogą być przyczyną uporczywego bólu głowy i karku, ponieważ zaburzają pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Skorygowanie zgryzu skutkuje również poprawą stanu dziąseł. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów cierpiących na paradontozę.
Występuje wiele przyczyn wad zgryzu – poza czynnikami genetycznymi, istotne są również czynniki cywilizacyjne, w tym styl życia i sposób odżywiania. Jemy w biegu, najczęściej produkty gotowe, zmielone, przez co nasze szczęki odzwyczajają się od intensywnego przeżuwania. Podobnie jest z dziećmi – to właśnie od najmłodszych lat i dobrych nawyków zależy to, jak będzie wyglądało w przyszłości uzębienie naszej pociechy.
Jeśli przyzwyczajamy dzieci do jedzenia produktów półpłynnych oraz do korzystania ze smoczków czy gryzaków, które zniekształcają zgryz, możemy być pewni, że będzie to skutkowało nieprawidłowym rozwojem szczęk. W efekcie doprowadzimy do tego, że zęby nie będą się w nich mieścić, co będzie skutkowało ich nadmiernym stłoczeniem.
W efekcie zafundujemy dziecku choroby przyzębia, problem ze stawami skroniowo-żuchwowymi, występowanie próchnicy, a często również wady wymowy. Niestety od lat pokutuje u nas myślenie, że mleczne zęby nie są istotne. Tymczasem ich zdrowie i ułożenie są gwarancją prawidłowego zgryzu w przyszłości.
Wiele nieprawidłowości wad zgryzu – zarówno u najmłodszych, jak i u dorosłych można wyleczyć aparatami ruchomymi. Natomiast w przypadku poważniejszych problemów lekarz ortodonta może rekomendować założenie aparatu stałego. Poza leczeniem wad zgryzu służą one również do poprawy fizjologicznego zwarcia między szczęką a żuchwą.
Aparat ruchomy wymaga przede wszystkim konsekwencji. Należy go zakładać na całą noc oraz minimum 4 godziny w ciągu dnia. Lekarz ortodonta może również – w przypadku dzieci – zalecić specjalne ćwiczenia, które przyspieszają proces leczenia zgryzu. Dodatkowo konieczne jest stawianie się na wizytach kontrolnych, podczas których na bieżąco dokonuje korekcji aparatu, dopasowując go do zmian w uzębieniu dziecka.
Aparaty stałe zakłada się najczęściej u dorosłych, ale również u dzieci posiadających już uzębienie stałe. Zazwyczaj składają się one ze specjalnych zamków, które nakleja się na ząb oraz pierścieni, na stałe cementowanych do zębów. Zakładane są one po uprzednim wyleczeniu i oczyszczeniu zębów z kamienia przez lekarza ortodontę, który podczas wizyt kontrolnych (co 4-6 tygodni) czyści je z osadu i odpowiednio zmienia ustawienia aparatu. Leczenie trwa około 2 lat, a o po zdjęciu aparatu stałego konieczne jest jeszcze noszenie tzw. aparatu retencyjnego, dzięki któremu utrwala się nowy zgryz.
Warto jednak wiedzieć, że ortodoncja jako gałąź stomatologii stale się rozwija. Obecnie dostępne są na rynku najnowocześniejsze aparaty samoligaturujące – które dzięki unikalnej budowie zamków umożliwiają skrócenie czasu leczenia. Dostępne są również tzw. aparaty estetyczne – które ze względu na zastosowane materiały są praktycznie niewidoczne na zębach. Każdy z nich nieco się różni – zarówno konstrukcją jak i zakresem cenowym.
W Medical Clinic Podhale oferujemy Państwu kilka różnych rodzajów aparatów – od klasycznych metalowych, po tzw. estetyczne: dyskretne i prawie niedostrzegalne:
Invisalign i Clear Aligner to aparaty mające postać przezroczystych nakładek (szyn), wykonanych indywidualnie w oparciu o wyniki pomiaru wychylenia zębów pacjenta.
Nakładki są niewidoczne, a co najważniejsze – można je zdejmować, np. żeby umyć zęby.
Zapraszamy serdecznie do skorzystania z usług naszego Centrum stomatologii oraz doświadczenia naszych specjalistów!
Nasze placówki: