Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Profilaktyka

Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna – czyli prawidłowa higiena jamy ustnej – to szeroko pojęte dbanie o zęby, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie lub opóźnienie pojawienia się próchnicy czy chorób dziąseł. To również szereg zabiegów, które stanowią wstęp lub uzupełnienie leczenia stomatologicznego, ortodontycznego, protetycznego, periodontologicznego czy implantologii.

W trosce o zdrowie uzębienia naszych Pacjentów nie tylko wykonujemy zabiegi profilaktyczne, dobierając je indywidualnie, ale również udzielamy porad oraz instruktażu dokładnej higieny jamy ustnej, która wspomaga zachowanie pięknego uśmiechu przez całe nasze życie.

Usuwanie kamienia nazębnego - scaling

Kamień nazębny należy usuwać przed przystąpieniem do dalszego leczenia i zabiegów dentystycznych. Scaling to zabieg, któremu powinniśmy się poddać w odstępach półrocznych, aby zapobiec chorobom przyzębia – w większości przypadków jest bezbolesnny, ale usunięcie kamienia poddziąsłowego może wiązać się z nieprzyjemnymi doznaniami, więc możliwe jest zastosowanie znieczulenia.

Wykonuje się go przy pomocy:

  • zaanwansowanego technologicznie ultradźwiękowego skalera, wykorzystującego drgania w zakresie 15-50 tys. Hz, umożliwiające pozbycie się kamienia nad oraz poddziąsłowego,
  • lub ręcznie – z użyciem tzw. kiret dentystycznych.

Po usunięciu kamienia zęby mogą być przez jakiś czas uwrażliwione, dlatego pokrywa się ich gładkie powierzchnie zębów specjalnym lakierem fluorowym, który jednocześnie zapobiega próchnicy korzeni zębów.

Piaskowanie zębów

Zabieg piaskowania zębów ma na celu usunięcie zalegających na ich powierzchni osadów, które powstają głównie w wyniku palenia tytoniu oraz picia kawy i herbaty. Wykonuje się go przy użyciu profesjonalnej piaskarki stomatologicznej, która łącząc specjalny proszek i wodę, oczyszcza zęby pod dużym ciśnieniem. Piaskowanie jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i niewymagającym zastosowania znieczulenia – powtarzane co pół roku wspomaga poprawę stanu zębów i przyzębia, zapobiegając próchnicy zębów i eliminując nieprzyjemny zapach z ust, który bywa częstym problemem Pacjentów.

Lakowanie zębów

Lakowanie to zabieg polegający na nakładaniu na bruzdy zębów specjalnej fluorowej substancji, która chroni je przed próchnicą. Polecany jest szczególnie dzieciom – w ich przypadku uszczelnia się szczególnie bruzdy nowo wyrżniętych zębów przedtrzonowych i trzonowych – ale można wykonać go również u osób dorosłych (po uprzednim przygotowaniu bruzd). Lakowane zęby należy poddawać kontroli co pół roku.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie jest zabiegiem, podczas którego gładkie powierzchnie zębów pokrywa się lakierem fluorowym, co ma na celu ochronić je przed pojawieniem się próchnicy. Dodatkowo wspomaga ono remineralizację przebarwień próchnicowych (brązowych lub białych). Zabieg polecany jest zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym – zwłaszcza borykającym się z nadwrażliwością zębów, wysokim ryzykiem wystąpienia próchnicy oraz noszącym stałe aparaty korygujące zgryz. Wykonuje się go po skalingu i piaskowaniu zębów – warto powtarzać go co pół roku.

Profilaktyka domowa

Nasi specjaliści służą również poradami w zakresie doboru odpowiedniej szczoteczki (zwyczajnej lub elektrycznej), pasty do zębów, metod szczotkowania, używania nici dentystycznych, stosowania płukanek fluorowych czy korzystania z irygatorów. Zapraszamy serdecznie na konsultacje.

Nasze placówki: