Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Protetyka estetyczna

Protetyka estetyczna

Protetyka estetyczna to dziedzina stomatologii, która ma na celu uzupełnienie braków uzębienia, przywrócenie utraconych funkcji narządu żucia, a przy okazji poprawę wyglądu. Braki w uzębieniu należy uzupełniać nie tylko ze względu na kwestie zdrowotne, ale również estetyczne – każdy z nas chciałby się cieszyć ładnym, zdrowym uśmiechem.

Dostępne metody uzupełnień

W Medical Clinic Podhale specjalizujemy się na przywracaniu Pacjentom zdrowia i pełnego komfortu – oferując szereg rozwiązań protetycznych, dostosowanych do danego problemu:

  • mosty protetyczne: pełnoceramiczne lub złożone,
  • protezy osiadające: całkowite, częściowe,
  • protezy typu overdenture,
  • protezy natychmiastowe,
  • protezy szkieletowe,
  • wkłady koronowe (inlay/onlay),
  • wkłady koronowo-korzeniowe,
  • korony protetyczne: pełnoceramiczne, porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu, z metalu, ze stopu złota,
  • oraz protetykę na implantach.

Nasi specjaliści podczas konsultacji obejmującej dokładne badanie stanu uzębienia zaproponują Państwu zalety konkretnych rozwiązań oraz dokonają indywidualnej wyceny zabiegu.

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne mają na celu odbudowanie brakujących zębów przy wykorzystaniu naturalnych zębów Pacjenta, sąsiadujących z luką jako filarów. Można je także osadzić na wszczepionych implantach. Pozwalają one na trwałe przywrócenie zaburzonej funkcji żucia, a dodatkowo wiernie odtwarzają kolor i kształt brakujących zębów.

Mosty mają wiele zalet:
  • są zamocowane na stałe, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort użytkowania,
  • nie wyróżniają się przy uśmiechu,
  • stanowią alternatywę dla protez ruchomych.

Protezy osiadające

Są to wykonane z akrylu ruchome uzupełnienia stosowane zastępczo, kiedy niemożliwe jest wykonanie innego rodzaju uzupełnienia. Utrzymują się w jamie ustnej na zasadzie przyssania do tkanek miękkich. Z tego względu rozwiązanie to należałoby traktować tymczasowo – tym bardziej, że posiada ono takie wady jak: dyskomfort podczas użytkowania (zwłaszcza spożywania pokarmu), trudność w adaptacji, negatywne oddziaływanie na kości szczęk, konieczność wymiany co kilka lat, a często również przyczyniają się do odruchów wymiotnych.

Protezy typu overdenture

Są to uzupełnienia ruchome, utrzymujące się na implantach lub przeleczonych korzeniach. Chronią kości szczęk przed zanikiem i moga być komfortowe dla Pacjentów po okresie adaptacji. Ich zaletą jest stosunkowo niski koszt – natomiast należy pamiętać, że rozwiązanie to wymaga utrzymania idealnej higieny oraz regularnego pojawiania się na wizytach kontrolnych. Protezy typu overdenture można wykonać w oparciu o 2 implanty w żuchwie i 4 w szczęce u Pacjentów bezzębnych.

Protezy natychmiastowe

Jest to rozwiązanie czasowe mające na celu uniknięcie przykrej dla Pacjentów sytuacji wyjścia z gabinetu z brakami w uzębieniu po przebytej ekstrakcji (wyrywaniu zębów). Podczas pierwszej wizyty pobierane sa wyciski zębów przeznaczonych do usunięcia – a w następnym etapie gotowa proteza czeka na Pacjenta w gabinecie. Jej stosowanie wiąże się z koniecznością utrzymania idealnej higieny oraz zgłaszania na wizyty kontrolne.

Protezy szkieletowe

Są to tak zwane podparte uzupełnienia protetyczne wykorzystywane w przypadku rozległych luk w uzębieniu, niemożliwych do uzupełnienia mostem. Opierają się na dziąsłach oraz zębach – dzięki czemu nie powodują wzmożonego zaniku kości. Składają się z metalowego szkieletu wzmocnionego klamrami i specjalnymi cierniami – wypustkami opierającymi się na żujących powierzchniach zębów, co umożliwia przeniesienie siły żucia z miejsc bezzębnych na tzw. zęby filarowe, dzięki czemu chronione są delikatne dziąsła wyrostków zębodołowych.
Wadą tego rozwiązania jest niekosmetyczny wygląd klamr, które bywają zastępowane innego rodzaju mocowaniami (korony, zasuwy, zatrzaski, korony teleskopowe) z okoronowaniem zębów sąsiadujących z protezami – dzięki czemu poprawia się estetyka tego typu uzupełnienia.

Wkłady koronowe inlay/onlay

Są to porcelanowe uzupełnienia stanowiące aktualnie najnowocześniejsze rozwiązanie protetyczne, umożliwiające dokładną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zębów (bruzd, punktów stycznych między zębami). Wykonuje się ja podstawie pobranych wycisków. Są one odporne na ścieranie i estetyczne – odtworzony ząb wygląda naturalnie, a dodatkowo dzięki zastosowaniu tego rodzaju korony jest dodatkowo wzmocniony. Wkłady tego typu wykorzystuje się w przypadku wystąpienia dużych ubytków (np. w bocznych zębach leczonych kanałowo, które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego z wykorzystaniem wkładu i korony).

Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy, potocznie nazywany sztyftem, to uzupełnienie wykonane z włókna szklanego, stali dentystycznej, stopu złota lub tlenku cyrkonu, które umieszcza się w korzeniu zęba, a następnie cementuje specjalną substancją gwarantującą jego prawidłowe funkcjonowanie. Wzmocnione w ten sposób zęby rzadziej ulegają pęknięciu czy złamaniu, a nałożenie na wkład korony pozwala na pełne odtworzenie ich wyglądu i funkcji życia.

Korony protetyczne

Korony protetyczne stanowią uzupełnienie odbudowujące i wzmacniające zniszczone zęby. Osadza się je na zębach Pacjenta lub na implantach w doskonały sposób odtwarzając kształt anatomiczny zniszczonego uzębienia. W naszej klinice oferujemy kilka rodzajów koron zróżnicowanych pod względem materiału, którego użyto do ich stworzenia:

  • pełnoceramiczne – są to korony wykonane w całości z porcelany w idealny sposób oddające kolorystykę i kształt naturalnych zębów; ich ogromną zaletą jest tzw. biozgodność z tkankami miękkimi, dzięki czemu nie wywołują one reakcji alergicznych; najczęściej uzupełnia się nimi braki zębów przednich.
  • porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu – niezwykle wytrzymałe i estetyczne,w wytwarzane w oparciu o technologię komputerową, co pozwala na idealne odtworzenie wyglądu utraconych zębów; tlenek cyrkonu również cechuje się biozgodnością.
  • porcelanowe na podbudowie metalowej – skonstruowane na bazie stali dentystycznej na której umieszczona jest porcelana; ich wadą jest możliwość wystąpienia u Pacjenta reakcji alergicznej oraz minimalna widoczność (szara obwódka na styku korony i dziąsła, którą można maskować tzw. obrzeżem z porcelany).
  • porcelanowe na podbudowie ze stopu złota – są to korony najlepiej tolerowane przez tkanki miękkie ze względu na silne właściwości bakteriostatyczne złota, hamujące rozwój bakterii próchnicy.
  • mocowane na implantach – stosowane w przypadku luki w zębach; możliwe do zastosowania po uprzednim zabiegu implantologicznym.
Korony protetyczne stosuje się w przypadku:
  • konieczności odbudowy zębów zniszczonych próchnicą przy rozległych ubytkach,
  • korekty kształtu zębów,
  • korekty położenia zębów w łuku,
  • konieczności zamknięcia szpar między zębami (jeśli wykluczone jest założenie licówek),
  • odbudowy zębów złamanych,
  • konieczności odbudowy brakujących zębów.

Zastosowanie koron polega najczęściej na oszlifowaniu zęba (w znieczuleniu miejscowym), tak aby wykonana przez protetyka korona do idealnie oddawała naturalny wygląd.

Protetyka na implantach

Zastosowanie implantów umożliwia stabilne zakotwiczenie protez, osadzenie mostów oraz pozwala na wprowadzenie uzupełnienia koronowego. Dodatkowo ułatwia odzyskanie funkcji żucia, nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów i jest możliwe do wprowadzenia nawet u Pacjentów z całkowitym bezzębiem, gwarantując kompleksowa rekonstrukcję uzębienia. To rozwiązanie trwałe, skuteczne i chroniące kości oraz dziąsła.

Nasze placówki: