Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Stomatologia dziecięca – leczymy małe ząbki

Przygotowanie dziecka do wizyty u stomatologa

Stomatologia dziecięca to nasza pasja. W Medical Clinic Podhale specjalizujemy się w stomatologii dziecięcej, opierając się na wieloletnim doświadczeniu w leczeniu najmłodszych pacjentów. Pierwsza wizyta malucha jest bardzo istotna – bowiem ma wpływ na to, jak dziecko ją zapamięta i z jakim nastawieniem będzie podchodzić do kolejnych. Warto zadbać o to, bo maluch był odpowiednio przygotowany do wizyty. A przede wszystkim, żeby się jej nie obawiał. dlatego Z tego względu nie powinno się przenosić swoich negatywnych odczuć na psychikę dziecka ani go straszyć.

Warto wytłumaczyć dziecku, dokąd się je zabiera i w jakim celu. Można wcześniej pobawić się z nim w dentystę, dzięki czemu oswoi się ono z sytuacją.

Pierwsza wizyta u stomatologa

Pierwszą wizytę u stomatologa zaleca się nawet malutkim dzieciom, w wieku około roku – po ukazaniu się pierwszych ząbków. Lekarz sprawdzi prawidłowość rozwoju twarzy i jamy ustnej, a dodatkowo udzieli rodzicom wskazówek odnośnie diety i pielęgnacji zębów mlecznych. Określi również wskazaną częstotliwość wizyt.

Przyczyna powstawania próchnicy u dzieci

Przyczyna dziecięcej próchnicy zazwyczaj tkwi popełnianych przez rodziców błędach pielęgnacyjnych i dietetycznych malucha. Wyrzynające się ząbki są niezwykle cienkie, a ich powierzchniowe warstwy są niezmineralizowane. Tym samym są one szczególnie narażone na proces próchnicotwórczy. Podobnie wygląda kwestia pierwszych zębów stałych – zwłaszcza siekaczy i tzw. szóstek.

Próchnica wczesna

Tak zwana próchnica wczesna zazwyczaj jest bardzo ostrą postacią, która potrafi doprowadzić do zniszczenia tkanki zębowej nawet w kilka miesięcy. Może to skutkować koniecznością ekstrakcji (wyrwania zęba). Dlatego w przypadku zauważenia u malucha jakichkolwiek zmian na uzębieniu (przebarwień, plamek) należy jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym.

Stomatologia dziecięca – trzeba zacząć od najmłodszych lat

Leczenie stomatologiczne najmłodszych dzieci nie jest łatwe. Stanowi stresujące przeżycie dla nich i dla rodziców, dlatego warto od najmłodszych lat szczególnie dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. W oswojeniu dziecka z gabinetem pomogą Państwu nasi specjaliści, którzy profesjonalnie ocenią jego potrzeby lecznicze.

Wymiana uzębienia mlecznego na stałe

Okres wymiany uzębienia jest momentem, w którym należy szczególnie obserwować jamę ustną dziecka, zwłaszcza pod kątem oceny “szóstek” – zębów wymagających szczególnej troski. Ich pojawienie się nie jest poprzedzone wypadaniem mleczaków, więc można przeoczyć moment ich wyrzynania. Tymczasem jako ostatnie w łuku zębowym są one zazwyczaj niedomywane przez dzieci. Dodatkowo zęby te charakteryzują się szczególną budową – ich powierzchnia żująca posiada głębokie bruzdy, sprzyjające gromadzeniu osadu, który jest czynnikiem próchnicotwórczym.

Systematyczne kontrole

W przypadku systematycznych kontroli u stomatologa udaje się wychwycić okres wyrzynania się tych zębów. Wtedy dentysta może zaproponować zalakowanie bruzd specjalną substancją z fluorem, która skutecznie chroni przed powstawaniem próchnicy.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z usług naszych stomatologów, którzy zadbają o zęby Państwa pociech, tak aby cieszyły się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Nasze placówki: