
Siedzący tryb życia, długie godziny spędzone w tej samej pozycji, kontuzje podczas wykonywania aktywności fizycznych. Przyczyn bólu kręgosłupa i problemów związanych z układem ruchu jest wiele. Aby poskromić ból kręgosłupa i szybko wrócić do zdrowia i sprawności fizycznej ludzie decydują się na ratunek w postaci masaży oraz terapii manualnych. Czym właściwie różnią się te dwie metody leczenia? I przy jakich dolegliwościach powinny być stosowane?
Dobrze wykonany masaż rozluźnia napięte mięśnie, wpływa korzystnie na metabolizm tkanek oraz poprawia ich funkcjonowanie. Zapewnia Pacjentowi ulgę, redukuje stres oraz zmniejsza dolegliwości bólowe. Masaż daje doraźne ukojenie. Jednak jeśli przyczyną bólu kręgosłupa jest stan zapalny, masaż nie będzie rozwiązaniem zapewniającym długotrwałą ulgę.
Terapia manualna poprzez diagnostykę terapeutyczną prowadzi do znalezienia i leczenia przyczyny bólu, a nie tylko objawów. Za pomocą zróżnicowanych metod dostosowanych indywidualnie do danego pacjenta oraz jego problemu, terapia manualna ma na celu przywrócenie sprawności w najwyższym możliwym stopniu.
Terapia jest sposobem na leczenie dolegliwości układu ruchu za pomocą dłoni, dotyku oraz odpowiednio dobranych technik. W zakres terapii wchodzi praca na wszystkich tkankach ludzkiego ciała, co daje większą skuteczność i możliwość wyleczenia danych schorzeń.
Jak przebiega terapia manualna?
Zabieg zaczyna się od szczegółowego wywiadu z Pacjentem.
Już na tym etapie terapeuta może postawić wstępną diagnozę i dobrać odpowiednie metody leczenia. Ze względów bezpieczeństwa lub w razie potrzeby terapeuta ma prawo poproszenia o dodatkowe badania obrazowe (rezonans magnetyczny, RTG, USG).
Po postawieniu odpowiedniej diagnozy i doborze odpowiedniej metody terapii, terapeuta wykonuje zabieg, który polega na uciskaniu i pchnięciu w miejsce lub pobliżu chorego/bolesnego obszaru. Techniki użyte podczas terapii dostosowane są do indywidualnej dysfunkcji Pacjenta. Celem tych działań jest przywrócenie właściwego ułożenia lub odblokowania nieprawidłowo ułożonych struktur. Podczas zabiegu uciska się przede wszystkim tkanki miękkie, czyli: mięśnie, więzadła, ścięgna, skórę, nerwy, naczynia krwionośne, dzięki temu możliwe jest usunięcie przyczyn np. bólu pleców. Po zakończeniu terapii pacjent dostaje odpowiednie zalecenia pozabiegowe oraz w razie konieczności – wykaz ćwiczeń domowych.
Wskazania do zabiegów terapii manualnej to:
Czy terapia manualna zawsze pomaga?
Gdy po kilku sesjach terapeutycznych ból nie przechodzi, terapeuta ma prawo zlecić dodatkowe badania, poszerzyć wywiad kliniczny oraz poszukać innej przyczyny dysfunkcji.
Zapraszamy serdecznie do Centrum Rehabilitacji w Medical Clinic Podhale, gdzie nasi specjaliści dobiorą indywidualną terapię manualną dostosowaną do Twoich potrzeb.
Więcej informacji o zabiegach i rezerwacja terminu – tel. 18 264 40 00