Czas: 30-60 minutZnieczulenie: MiejscoweRekonwalescencja: 3-4 dni

blizna-po-cesarce_344922KOREKCJA BLIZN

Szerokie, szpecące blizny, które są wynikiem urazu czy niezbyt precyzyjnego zszycia, można poprawić wycinając je i zszywając skórę ponownie. Warto z tym jednak poczekać, ponieważ „czas leczy rany” i wygląd wielu z nich po upływie kilkunastu miesięcy nie wymaga już interwencji chirurga plastyka.

Metody chirurgicznej korekcji blizn:

 • Plastyka Z

Poza wycięciem starej blizny wykonuje się dwa dodatkowe nacięcia w taki sposób, że po zszyciu nowa blizna przyjmuje kształt litery Z. W ten sposób lepiej dopasowuje się bliznę do układu naturalnych załamań skóry, a zatem czyni ją mniej widoczną. Ponadto w załamkach i zmarszczkach napięcie skóry jest mniejsze, co sprzyja gojeniu się rany.

 • Plastyka W

Bliznę wycina się łamaną linią, która po zszyciu brzegów rany przyjmuje kształt wielokrotnie powtórzonej litery W. Metodę tę stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy blizny są długie. Ząbkowany przebieg nowej blizny sprzyja jej lepszemu gojeniu się, a ponadto sprawia, że jest trudniejsza do prześledzenia, a dzięki temu mniej widoczna.

Korekcje blizn przeprowadza się w przypadku gdy blizny są uwypuklone, gdy pacjent nie akceptuje swojego wyglądu, lub gdy blizny prowadzą do upośledzenia pacjenta i jego sprawności ruchowej. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, jest to uzależnione od wielkości miejsca operowanego. Zaraz po zabiegu, może wystąpić lekki ból, który można uśmierzyć środkami przeciwbólowymi.

Zalecenia przed zabiegiem:

Przy korekcji blizn wymagany jest ogólny dobry stan zdrowia pacjenta, wskazane jest nie palenie papierosów na 4 tygodnie przed i po operacji (blizny gorzej goją się). Najważniejsze jest nastawienie psychiczne pacjenta, na konsultacji lekarz przekaże wszystkie informacje dotyczące zabiegu, pacjent musi wiedzieć, że blizny nie usunie się całkowicie, ale na pewno będzie bielsza, płaska i mniej rzucająca się w oczy.

Czas trwania zabiegu:

Czas trwania zabiegu uzależniony jest od umiejscowienia blizny oraz od jej rozległości.

Rodzaj znieczulenia:

W zależności od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • ciąża
 • choroby układu krążenia
 • choroby serca
 • nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze

Badania wymagane do zabiegu:

 • badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi (układ krzepnięcia)
 • morfologia z rozmazem
 • grupa krwi
 • mocz ogólny
 • kreatynina
 • anty Hbs
 • anty HCV
 • jonogram
 • glukoza na czczo
 • grupa krwi
 • EKG
 • inne badania, zlecone indywidualnie przez lekarza podczas konsultacji

Zalecenia po zabiegu:

Po operacji należy unikać opalania się, należy wcierać w miejsca operowane specjalne maści np. z wyciągu cebuli – Cepan, nosić należy specjalne ubranie uciskowe i co najważniejsze bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Absencja w wielu lekkich przypadkach jest nie konieczna, w tych bardziej poważniejszych, może trwać do 4 tygodni. Pacjent po operacji musi być cierpliwy, efekt końcowy można zobaczyć dopiero po upływie 6 – 7 miesięcy a czasami trzeba poczekać nawet rok.

LECZENIE ROZSTĘPÓW – DERMAPEN

Na czym polega zabieg?

Frakcyjne mikronakłuwanie skóry czyli zabiegi urządzeniem Dermapen, nagodzonym prestiżową nagrodą za najlepsze urządzenie medyczne, stanowi złoty standard w technice mikronakłuwania skóry. Dzięki unikalnej budowie, zastosowanie Dermapen daje spektakularne efeky już po pierwszym zabiegu. To nowoczesne narzędzie wykorzystywane między innymi do regeneracji skóry, niwelowania zmarszczek oraz leczenia blizn i redukowania rozstępów. Regeneruje, leczy i niweluje niedoskonałości skóry, zwiększa jej napięcie i jędrność.

Dermapen działa na zasadzie automatycznego nakłuwania skóry przy pomocy pulsujących igieł, dzięki czemu pozwala to na wprowadzenie substancji czynnych wgłąb skóry. Zabieg ten cechuje się precyzją, nieporównywalną z tradycyjnymi metodami stosowanymi w mezoterapii i jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla pacjenta. Dermapen to przełom wśród zabiegów mezoterapii. Wszystkie jego zalety docenili zarówno lekarze jak i pacjenci na całym świecie.

System pulsujących igieł ułatwia dostarczanie substancji czynnych do naskórka i skóry właściwej zapewniając niezrównaną stymulację fibroblastów. Powstałe mikrourazy skóry wykorzystują naturalne zdolności organizmu do produkcji kolagenu. Kontrolowana precyzja pozwala na wyodrębnienie trzech faz mechanizmu jego działania. Pierwszy etap rozpoczyna się z chwilą wydzielania czynników wzrostu pochodzenia płytkowego i kaskadzie tworzenia nowych komórek naskórka, chemotaksji fibroblastów, proliferacji fibroblastów i pobudzenia produkcji macierzy międzykomórkowej.

Procesy proliferacji komórek skóry powodują dalsze wydzielanie czynników wzrostu z fibrolastów, keratynocytów i monocytów co prowadzi do drugiej fazy przebudowy skóry, w której powstają kolagen typu III, IV i I, elastyna, proteoglikany, GAG oraz pobudzane są procesy angiogenezy.Ostatnia faza mechanizmu działania Demapen’u skutkuje przebudową i remodelingiem leczonych tkanek. Dochodzi do poprawy unaczynienia skóry a jej struktura ulega wzmocnieniu dzięki obecności nowego kolagenu.

Jakie są efekty zabiegu?

 • wygładzenie zmarszczek
 • regeneracja skóry
 • spłycenie blizn potrądzikowych
 • niwelowanie rozstępów
 • redukcja blizn (redukcja niedoskonałości skóry)
 • zmniejszenie porów
 • zapobieganie łysieniu

Niewiarygodna skuteczność, łatwość i komfort wykonania zabiegu pozwalają lekarzom i pacjentom na całym świecie cieszyć się efektami terapii bez niepożądanych działań ubocznych. Zabieg wykonany przy użyciu Dermapenu jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla pacjenta a precyzja urządzenia jest nieporównywalna do tradycyjnych metod stosowanych w zabiegach mezoterapii.

W przeciwieństwie do zabiegów z wykorzystaniem derma-roller’ów i mezoterapii wykonywanej przy użyciu strzykawki i igły, tzw. techniką nappage, można w pełni kontrolować głębokość iniekcji w zakresie od 0,25 mm do 2,5 mm. Czas leczenia jest zdecydowanie krótszy a pacjent może w krótkim czasie wrócić do codziennych czynności.

USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH

Zmiany skórne mogą być usuwane z przyczyn estetycznych, bądź w przypadku wystąpienia cech o charakterze złośliwym z przyczyn zdrowotnych. Charakter zmiany skórnej może być z dużym prawdopodobieństwem określony przez lekarza z odpowiednim doświadczeniem na podstawie jej wyglądu. Celem zabiegu chirurgicznego jest usunięcie zmiany z marginesem zdrowych tkanek oraz wykonanie badania histopatologicznego i postawienia ostatecznego rozpoznania wyciętej zmiany. Wczesne chirurgiczne usunięcie podejrzanej zmiany w bardzo wielu przypadkach ratuje życie ludzkie. W przypadku każdej nawet najdrobniejszej ingerencji chirurgicznej w ciało ludzkie możliwe są powikłania. Natomiast zdarzają się bardzo rzadko. Mogą to być powikłania w postaci zakażenia rany, krwiaka.

Zalecenia pooperacyjne:

Po zabiegu konieczne jest wykluczenie możliwości urazu w miejscu operacyjnym, zakaz moczenia tej okolicy, zakaz opalania i przemrażania operowanych miejsc, ograniczenie wysiłku fizycznego. Najczęściej opatrunek jest utrzymywany do dnia kontroli i usunięcia szwów.

NA CZYM POLEGA BIOPSJA SKÓRY?

Badanie polega na pobraniu wycinka (biopsji) skóry z miejsca – w ocenie klinicznej – zmienionego chorobowo lub/i pozornie zdrowego. Pobrany materiał po odpowiednim przygotowaniu można poddać ocenie histologicznej, immunohistologicznej lub ultrastrukturalnej pod mikroskopem. Badanie wykonuje się w celu rozpoznawania stanów przedrakowych skóry, nowotworów skóry, dermatoz o swoistym obrazie histologicznym przy często niecharakterystycznym obrazie klinicznym i chorób skóry o podłożu autoimmunologicznym. Wycinki do badań immunohistochemicznych pobiera się również w celu prognostycznym (rokowanie, stadium choroby, monitorowanie leczenia, badanie kontrolne).

 Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Wycinek pobiera się zwykłym skalpelem lub wycinakiem o średnicy 4-6 mm. Do badań histopatologicznych biopsja powinna obejmować zmianę chorobową i wąski odcinek skóry otaczającej. Po wykonaniu biopsji zakłada się opatrunek ze spongostanem, który zapobiega krwawieniu.

 Pobrany materiał biopsyjny podlega odpowiedniemu opracowaniu technicznemu w laboratorium. Wynik badania histopatologicznego można uzyskać po 10-14 dniach, a badania immunohistochemicznego zwykle w ciągu 7 dni.
Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut

.