Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Stulejka – wrodzona lub nabyta

Stulejka to dolegliwość związana z nieprzestrzeganiem higieny lub nieprawidłową pielęgnacją. Niegdyś uważana była za wadę genetyczną – jednak okazało się, że prowadzi do niej długotrwałe zaniedbanie prawidłowego mycia ciała. Malutkie dzieci – do około 2–3 roku życia mają napletek fizjologicznie „przyklejony” do żołędzi penisa tzw. mastką. Jest to wydzielina tłuszczowa, w której rozwija się określona flora bakteryjna i gromadzą złuszczone komórki nabłonka.

Objawy

W wieku około 2 lat napletek stopniowo zaczyna się odklejać, a mastka wypłukiwać w trakcie kąpieli. Należy pamiętać, że nie wolno zsuwać napletka na siłę, ponieważ spowoduje to silny ból. U 3-letniego chłopca napletek powinien już zsuwać się z żołędzi penisa – dzięki czemu możliwe jest dokładne przestrzeganie higieny, polegające na umyciu żołędzi i usunięciu mastki z rowka zażołędnego. W przeciwnym wypadku gromadzące się tam bakterie mogą doprowadzić do stanu zapalnego, wskutek którego może obkurczyć się otwór napletka. Spowoduje to dalsze pogłębianie problemu, zaleganie moczu i bakterii pod napletkiem.

Jeśli u dziecka w wieku ok 3 lat nie da się zsunąć napletka z żołędzi penisa, należy skonsultować tę sytuację z lekarzem. Nie wolno ściągać go na siłę!

Leczenie

Stulejka to dolegliwość, w przypadku której podstawową formą leczenia jest tzw. leczenie zachowawcze polegające na zniwelowaniu stanu zapalnego oraz bezwzględnym przestrzeganiu higieny. Zdarza się jednak, że mimo wszystko u dziecka nie następuje poprawa, a wtedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym, które odbywa się po uprzedniej konsultacji w Poradni chirurgii i urologii dziecięcej naszej kliniki.

Konsultacja przedzabiegowa

W trakcie konsultacji lekarz informuje rodziców o przebiegu operacji, przeciwwskazaniach, efektach pooperacyjnych oraz o tym, jak opiekować się dzieckiem po zabiegu. Przeprowadza z rodzicami wywiad na temat innych schorzeń malucha, zażywanych na stałe leków, występujących alergii i generalnego stanu zdrowia. Zleca również wykonanie badań laboratoryjnych (takich jak morfologia i grupa krwi). Następnie odbywają się konsultacje z anestezjologiem oraz ustalany jest termin zabiegu.

Przebieg operacji

Operacja stulejki uznawana jest za prosty zabieg chirurgiczny. Polega on na poszerzeniu ujścia napletka (dzięki czemu możliwe jest jego zsuwanie) lub całkowitym usunięciu napletka. W przypadku poszerzania napletka zdarza się, że blizny pooperacyjne powodują jego ponowne zwężanie i konieczność powtórzenia zabiegu. Dlatego druga metoda jest bezpieczniejsza, a dodatkowo powoduje stuprocentowe rozwiązanie problemu raz na zawsze.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu dziecko musi przez 2 tygodnie nosić opatrunek, a penis musi być utrzymywany w pozycji do góry, co przyspiesza i ułatwia gojenie oraz przyspiesza zniknięcie obrzęku. Można przykleić go plastrem do brzucha dziecka. W tym okresie zazwyczaj stosuje się antybiotyki i łagodzące maści, takie jak np. alantan, ponieważ żołądź będzie silnie uwrażliwiona. Ważne jest, aby rodzice stosowali się do zaleceń lekarza i stawiali na wizytach kontrolnych.

Warto podkreślić, że stulejka jest dolegliwością, która może pojawić się również u dorosłych – np. na skutek nieodpowiedniej higieny. W naszej klinice urologią dziecięcą oraz osób dorosłych i przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych zajmuje się doświadczony specjalista – dr n. med. Michał Wolnicki.