Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

USG 3D i 4D pacjentek w ciąży

USG 2D

Konwencjonalne badanie USG (2D) pozwala na zobaczenie na monitorze dwuwymiarowego obrazu: w liniach poprzecznej i podłużnej. Na jego podstawie komputer wylicza objętość danego narządu lub występującej na nim zmiany (np. guza, polipa).

USG 3D

Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne pozwalają na stworzenie obrazu technice 3D – dzięki czemu uzyskuje się dane dotyczące 3 wymiarów: długości, szerokości oraz głębokości obserwowanego obiektu. W tym przypadku komputer kompiluje dane, odtwarzając trójwymiarowy obraz mierzonej struktury, dzięki czemu możliwe jest jak najbardziej dokładne jej zbadanie.

USG 4D

Ultrasonografia 4D to jeszcze bardziej zaawansowana technologia – aparat, dzięki komputerowi, odtwarza obraz uzyskany techniką 3D w sposób dynamiczny – dzięki czemu uzyskuje się ruchomy obraz, przypominający zapis wideo. Ten rodzaj badania jest wykonywany u ciężarnych kobiet, dzięki czemu mogą one zobaczyć na ekranie monitora poruszający się płód.

Zapis badania – który dostaje pacjentka – może być wielokrotnie odtwarzany i analizowany przez lekarzy Dodatkowo umożliwia dokładną ocenę poszczególnych struktur anatomicznych. Dla kobiety natomiast jest również atrakcyjną pamiątką – zapisem pierwszych ruchów jej dziecka. Z kolei wykonane techniką 3D zdjęcia zazwyczaj trafiają do rodzinnych albumów i są powodem ogromnych wzruszeń.

Zalety badań

Badania USG 3D i 4D są zalecane szczególnie w przypadku wystąpienia ciąży mnogiej – ze względu na możliwość dokładnego uwidocznienia wszystkich płodów, ich lokalizacji względem siebie, oceny łożysk i owodni.

Są to również badania, które najskuteczniej pozwalają na wykrycie potencjalnych wad płodu – pozwalając na uzyskanie nieskończonej liczby przekrojów i najdokładniejszych obrazów.

Przy braku przeciwwskazań wykonanie USG 3D i/lub 4D rekomendowane jest każdej przyszłej mamie między 18. a 22. tygodniem ciąży. W naszej klinice badania przeprowadza doświadczony specjalista – doktor Rafał Witkowski. Zapraszamy serdecznie na konsultacje.