Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Wycięcie prostaty

Wycięcie prostaty to zabieg wykonywany w naszej klinice w ramach chirurgii jednego dnia. Prostata – czyli gruczoł krokowy – znajduje się w okolicy pęcherza i otacza cewkę moczową. Jest niewielkim gruczołem o niezwykle istotnym znaczeniu – produkuje płyn nasienny, który stanowi bazę spermy i stanowi około 15% objętości nasienia. W płynie tym unoszą się produkowane w jądrach plemniki – ma on postać lepkiej, mlecznobiałej cieczy i składa się z enzymów i kwasów.

Objawy sugerujące chorobę prostaty

Gdy prostata ulega powiększeniu (np. ze względu na rozrost nowotworowy) – pierwszym obserwowalnym symptomem są problemy z oddawaniem moczu. Z tego względu, aby jak najszybciej i skutecznie wdrożyć leczenie dolegliwości związanych z tym gruczołem, należy w takim przypadku skonsultować się z lekarzem – urologiem. Jest to szczególnie istotne w przypadku podejrzenia raka, którego specjalista wykrywa poprzez badanie palpacyjne per rectum i badanie poziomu hormonu PSA. Im szybciej zgłosimy się na konsultację, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia.

Tak zwane zaburzenia dyzuryczne towarzyszące problemom z rozrostem prostaty, to przede wszystkim:

  • częstsze oddawanie moczu,
  • często połączone z dolegliwościami bólowymi w okolicy krocza,
  • zmniejszenie strumienia lub strumień przerywany,
  • nietrzymanie moczu,
  • krew w moczu lub nasieniu.

Zabieg usunięcia prostaty

Zdarza się, że przerost gruczołu krokowego wymaga jego chirurgicznego usunięcia. Przed zabiegiem lekarz zleci wykonanie podstawowych badań i omówi podczas konsultacji ewentualne inne dolegliwości oraz przeprowadzi wywiad na temat przyjmowanych na stałe leków. Na podstawie zebranych danych następuje kwalifikacja do zabiegu.

Wycięcie prostaty przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym (narkozie) – lekarz ma do wyboru dwie opcje: wykonanie nacięcia na podbrzuszu Pacjenta lub przeprowadzenie zabiegu przez krocze. W przypadku nowotworu gruczołu krokowego usuwana jest cała prostata (zabieg nosi nazwę radykalnej prostatektomii), a w kolejnym kroku lekarz łączy z pęcherzem cewkę moczową i wprowadza cewnik umożliwiający oddawanie moczu po zabiegu. Operacja trwa od godziny do trzech godzin.

Zalecenia pozabiegowe

Do operowanego miejsca podłączone zostają dreny oczyszczające je z wysięku, krwi i moczu. Zostają one odłączone drugiego dnia po zabiegu. Założony przez lekarza cewnik potrzebny jest Pacjentowi przez dwa do trzech tygodni.

Przez dobę od przejścia zabiegu prostatektomii, należy przyjmować tylko płyny (co najmniej 2,5 litra na dobę), w kolejnej dobie stopniowo zastępowane przez płynne pokarmy. Po wskazanym przez lekarza czasie należy zadbać o wzbogacenie diety potrawami wysokobiałkowymi.

Ważne jest również bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza, stawianie się na wizytach kontrolnych i unikanie wysiłku fizycznego (podnoszenia ciężkich przedmiotów, uprawiania sportu). Rekonwalescencja trwa około dwóch miesięcy.  Zapraszamy serdecznie na konsultacje do naszej kliniki.