Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Artroliza barku zamrożonego

Artroliza barku zamrożonego to zabieg operacyjny pozwalający na uwolnienie barku ze zrostowym zapaleniem torebki stawowej stawu ramienno-łopatkowego. Jest to poważne schorzenie nazywane również zamrożonym barkiem. Charakterystyczne dla jego przebiegu jest występowanie narastających dolegliwości bólowych związanych z pojawiającymi się patologicznymi zmianami, takimi jak: pogrubienie torebki stawowej, obkurczenie oraz powstawanie zrostów.

Dolegliwości te skutkują zmniejszeniem objętości stawu i postępującym ograniczeniem ruchomości. W efekcie dochodzi do zesztywnienia stawu i całkowitego upośledzenia funkcji chorej kończyny. Z tego względu istotne jest postawienie właściwej diagnozy oraz jak najszybsze podjęcie terapii i rehabilitacji, aby odzyskać pełnię ruchu.

Objawy

Zamrożenie oznacza w tym przypadku całkowity brak ruchomości w obrębie stawu objętego zapaleniem, które dotyka również – poza torebką stawową – ścięgien okolicy barku, kaletek maziowych, nerwów, mięśni oraz naczyń krwionośnych. Do charakterystycznych objawów można zaliczyć:

  • przeszywający, silny ból barku promieniujący do szyi lub ramienia,
  • nasilenie dolegliwości bólowych podczas odpoczynku lub snu – ze względu na nabrzmiałość występującą w objętych procesem chorobowym strukturach,
  • ograniczenie ruchomości i ból przy wykonywaniu najprostszych codziennych czynności (czesanie włosów, prowadzenie samochodu),
  • odgłos trzeszczenia podczas poruszania barkiem oraz uczucie tarcia.

Dodatkowo proces chorobowy zachodzący w barku oraz dolegliwości bólowe mogą powodować u chorych przygnębienie oraz przyczyniać się do wystąpienia stanów depresyjnych.

Leczenie zamrożonego barku

Leczenie zachowawcze, mogące trwać nawet około dwóch lat, polega na terapii farmakologicznej oraz wdrożeniu rehabilitacji. Warto nadmienić, że próba przełamania bólu i przyspieszenia wyjścia z choroby poprzez zbyt intensywne ćwiczenia, skutkuje nawrotem dolegliwości oraz zamrożenia funkcji barku. Jeśli zalecona rehabilitacja nie jest efektywna, należy poddać się zabiegowi artroskopowemu, polegającemu na przecięciu torebki stawowej, a następnie usunięciu zrostów, uwolnieniu stawu i przywróceniu Pacjentowi ruchomości w jego obrębie. Leczenie operacyjne wspomagane jest wspomnianą kilkumiesięczną rehabilitacją, którą dobiera się indywidualnie i modyfikuje w zależności od postępów rekonwalescencji.

Kwalifikacja i przygotowanie do zabiegu

Podczas konsultacji ortopeda dokonuje szczegółowej diagnostyki i zleca Pacjentowi wykonanie badań obrazowych, dzięki którym może zakwalifikować go do zabiegu. Przy okazji pyta o ewentualne inne dolegliwości zdrowotne oraz przyjmowane na stałe leki.

Na około 2 tygodnie przed operacją zleca choremu wykonanie podstawowych badań, takich jak: grupa krwi, morfologia, elektrolity, poziom cukru, próby wątrobowe, układ krzepnięcia, EKG, zdjęcie klatki piersiowej z opisem, analiza moczu. Do przeprowadzenia artroskopii wymagane jest również „ważne” szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B).

Zapraszamy serdecznie do Poradni ortopedycznej naszej kliniki, gdzie przeprowadzaniem takich zabiegów jak artroliza barku zamrożonego zajmują się doświadczeni specjaliści: 18 264 40 00

A tych z Państwa, którzy przeszli już taką operację, zapraszamy do Centrum rehabilitacji, gdzie nasi fizjoterapeuci zadbają o Wasz powrót do pełnej kondycji.