Kruchość naczyń krwionośnych wiąże się z powstawaniem tak zwanych pajączków – czyli pęknięć drobnych naczynek, funkcjonujących pod medyczną nazwą teleangiektazje. Jest to problem, który zazwyczaj dotyczy kobiet, choć może wystąpić również mężczyzn. Zmiany pojawiają się najczęściej na nogach oraz twarzy – stanowiąc problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny.

Czynniki wywołujące pękanie naczynek

Do zaburzeń w obrębie układu naczyniowego – zamkniętego systemu tętnic i żył – dochodzi przede wszystkim ze względu na niezdrowy tryb życia: brak ruchu, siedzący tryb pracy oraz nieodpowiednią dietę (dużo tłuszczu, nadmierne solenie potraw, spożywanie zbyt dużej ilości cukru i zbyt słabe nawadnianie organizmu).

Oprócz wspomnianego trybu życia – wśród przyczyn pękania naczyń można wymienić również:

  • czynniki genetyczne,
  • otyłość,
  • zaburzenia wchłaniania skutkujące np. niedoborem witamin,
  • narażenie na długotrwały silny stres,
  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie papierosów.

Dodatkowo prawdopodobieństwo pojawienia się osłabienia naczynek wrasta wraz z wiekiem, kiedy to stają się one mniej elastyczne i bardziej podatne na uszkodzenia.

Istotnym czynnikiem są również zaburzenia hormonalne – w przypadku kobiet powiązane z poziomem estrogenów. Im wyższy ich poziom, tym bardziej prawdopodobne jest powstanie teleangiektazji. Pojawiają się one zatem zazwyczaj w okresie dojrzewania, podczas ciąży i w okresie menopauzalnym. Sprzyja im także stosowanie środków antykoncepcyjnych oraz korzystanie z hormonalnej terapii zastępczej.