Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

AZS – atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

AZS, czyli Atopowe Zapalenie Skóry, to silna reakcja skóry narażonej na długotrwały (zazwyczaj) kontakt z alergenem. Skutkuje pojawieniem się wyprysku atopowego – stanu zapalnego, któremu towarzyszy silne swędzenie skóry. Odpowiada za to mechanizm pobudzenia przez alergeny (pokarmowe, wziewne i inne – uczulać może również np. wełna w ubraniach) komórek odpowiedzialnych za „ochronę” skóry i prawidłowe działanie systemu odpornościowego – tzw. komórek Langerhansa oraz limfocytów.

Objawy

Objawy AZS mają postać: zaczerwienienia, niewielkich ranek, pokrzywki, grudek, sączących się strupków. Towarzyszący im uporczywy świąd prowadzi do drapania się i dalszego uszkadzania skóry, która – zwłaszcza u dzieci – narażona jest na dodatkowe nadkażenie bakteryjne, ze względu na bakterie wnikające do ranek przy drapaniu. Skóra atopowa charakteryzuje się także niedoborem aminokwasów, które zapobiegają utracie wilgoci, co sprawia, że staje się ona szorstka i sucha, z czasem grubieje w danych miejscach.

U dzieci do ok 2 roku życia najczęściej pojawiają się pęcherzyki lub strupki z sączącą się wydzieliną, które można zauważyć w okolicach głowy (policzki, szyja, czoło, a nawet pod włosami). U starszych dzieci zmiany umiejscowione są najczęściej na zgięciach: wewnętrznej części łokci i kolan, często również na wewnętrznej stronie nadgarstków. Z kolei u dorosłych pojawiają się one najczęściej na dłoniach, stopach, twarzy i karku.

Leczenie AZS

Atopowe zapalenie skóry polega przede wszystkim na przywróceniu szczelności skórze – czyli na odbudowie zniszczonej bariery ochronnej, dzięki czemu odzyska ona zdolność do chronienia organizmu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Nawilżanie i natłuszczanie skóry

Bardzo ważne jest jednoczesne dbanie o to, aby zapobiegać powstawaniu następnych zmian poprzez właściwą pielęgnację – stosowanie tzw. emolientów: specjalnych preparatów (maści, balsamów, olejków do kąpieli) natłuszczających i nawilżających skórę. W tym czasie należy odstawić inne, zwłaszcza silnie perfumowane i mocno chemiczne kosmetyki, które mogą tylko pogorszyć nasz stan.

Leczenie farmakologiczne

W leczeniu stosuje się głównie glikokortykosteroidy, które aplikuje się miejscowo na zmiany skórne. Mają one postać maści, kremów czy płynów. Zazwyczaj na początku lekarz zapisuje silniejsze preparaty, które stopniowo zastępuje słabszymi. Niestety leczenie AZS jest długotrwałe i zdarza się, że pacjenci nie stosują się do porad lekarzy, zapominając o ich zaleceniach lub porzucając dbałość o skórę w momencie poprawy jej stanu. Tymczasem AZS ma tendencję do nawracania, ważna jest więc konsekwencja w jego zwalczaniu.

W naszej klinice leczeniem Atopowego Zapalenia Skóry zajmują się doświadczeni dermatolodzy – zapraszamy serdecznie na konsultacje.