Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową

Toksyna botulinowa – wypełnianie zmarszczek

Toksyna botulinowa jest naturalną neurotoksyną, której działanie polega na zablokowaniu przewodnictwa nerwowego, a w konsekwencji – unieruchomieniu mięśni, w obrębie których został wstrzyknięty. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej polega na jego precyzyjnym podaniu (iniekcji), dzięki czemu działa on tylko wybiórczo na mięśnie odpowiedzialne za powstawanie na skórze zmarszczek mimicznych: pozostałe mięśnie funkcjonują jak zawsze. W ten sposób uzyskujemy spektakularny efekt wygładzenia bruzd i zmarszczek i złagodzenie oraz wizualne odmłodzenie rysów twarzy.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegu z użyciem toksyny botulinowej można wymienić:

  • głębokie zmarszczki okolicy gładzizny – tak zwana lwia zmarszczka,
  • zmarszczki mimiczne wokół oczu – popularnie nazywane kurzymi łapkami,
  • zmarszczki pionowe i poziome czoła.

Przebieg zabiegu

Zabieg trwa około 15 minut – polega na pobraniu roztworu do strzykawki, zdezynfekowaniu skóry i wstrzyknięciu preparatu w kilku punktach mięśniowych, odpowiedzialnych za powstawanie bruzd i zmarszczek. Wykonuje się go bez znieczulenia – dolegliwości bólowe są niewielkie. Działanie toksyny botulinowej zaczyna być widoczne już po około tygodniu, natomiast pełny efekt osiąga się po 2 tygodniach.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań – choć należy w tej kwestii kierować się zaleceniami lekarza. Istotne jest tylko odstawienie alkoholu w dniu jego przeprowadzenia.

Zalecenia pozabiegowe

Przez około 3–4 godziny osoba poddana zabiegowi nie powinna się schylać ani kłaść.Ważne jest również, aby przez dobę po zabiegu nie pocierać, ani nie masować miejsc, w które została wstrzyknięta toksyna botulinowa – co zapobiega jego przemieszczeniu poza dany mięsień. Należy także powstrzymać się od wysiłku fizycznego (sport, intensywna praca fizyczna) oraz od pochylania się. Przez minimum dzień po zabiegu nie wolno pić alkoholu, korzystać z sauny oraz basenu.

Czas utrzymywania się efektów zabiegu

Toksyna botulinowa utrzymuje się w organizmie na ogół kilka miesięcy. Okres utrzymywania się działania toksyny botulinowej uzależniony jest od osobniczych cech pacjenta. Zazwyczaj efekt widoczny jest około 3–6 miesięcy, a następnie mięśnie stopniowo odzyskują swoją ruchomość.

Co istotne – zabieg można wielokrotnie powtarzać, a każde kolejne podanie wydłuża utrzymywanie się rezultatów jego działania. Dzięki temu następne zabiegi można wykonywać w coraz większych odstępach czasu.

W naszej klinice zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej wykonują doświadczeni specjaliści medycyny estetycznej i dermatolodzy.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do zabiegów z użyciem toksyny botulinowej można wymienić:

  • choroby nerwowo-mięśniowe,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • antybiotykoterapię aminoglikozydami,
  • ciążę oraz karmienie piersią.


Efekty zabiegów

Przed zabiegiem
Po zabiegu
Redukcja zmarszczek
dr n. med. Bogumiła Szyszka-Charewicz