Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Dermatoskopia

Dermatoskopia to bezpieczna, bezbolesna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna, mająca zastosowanie w przypadku wystąpienia u Pacjenta zmian chorobowych skóry. Za pomocą tzw. dermatoskopu – specjalistycznego urządzenia optycznego – lekarz dokonuje obserwacji mikroskopowej powierzchni naskórka, oceniając występujące na nim struktury (znamiona melanocytowe – barwnikowe oraz niemelanocytowe – naczyniowe, kreatynocytowe).

Kilkunastokrotne powiększenie oraz boczne oświetlenie oglądanych zmian pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu skóry i uwidacznia strukturę badanego przypadku, a co za tym idzie na odróżnienie i monitorowanie zmian oraz wczesne wykrycie potencjalnej transformacji nowotworowej.

Kto powinien poddać się badaniu

Dermatoskopia to badanie, któremu powinny się poddać szczególnie osoby o jasnej karnacji oraz blond lub rudych włosach – ze względu na to, że są silnie narażone na negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego i łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, a co za tym idzie, są podatne na powstawanie przebarwień oraz potencjalnie niebezpiecznych znamion barwnikowych.

Badanie dermatoskopowe jest również rekomendowane osobom:

  • obciążonym genetycznie w kierunku nowotworów skóry (nowotwory występujące u członków rodziny),
  • posiadającym liczne znamiona barwnikowe,
  • często korzystającym z solariów lub opalania na słońcu,
  • po przebyciu choroby nowotworowej (czerniaka) – w ramach kontroli.

Zmiany wykrywane w badaniu dermatoskopowym

Za pomocą urządzenia, jakim jest dermatoskop, możliwe jest rozpoznanie łagodnych oraz niebezpiecznych zmian – między innymi:

  • czerniaka złośliwego,
  • znamienia Reeda (dawniej nazywanego czerniakiem młodzieńczym),
  • znamienia błękitnego,
  • brodawki łojotokowej,
  • naczyniaków,
  • nabłoniaka barwnikowego.

Kiedy należy bezwzględnie wykonać badanie dermatoskopowe

Badanie dermatoskopem zaleca się przede wszystkim w przypadku zmian, w przypadku których widoczne są pojawiające się w ich obrębie deformacje, zmiany koloru, krwawienie, łuszczenie, swędzenie. Warto zbadać znamiona o niejednolitej barwie i nieregularnych brzegach, a także wszystkie, które pojawiły się nagle lub zaczynają się powiększać czy uwypuklać.

Dolegliwości, które powinny nas skłonić do poddania się badaniu, to także: zaczerwienienie wokół znamion, obrzęk, sączenie czy ból.

Dermatoskopia nie daje ostatecznej diagnozy. Pozwala natomiast różnicować zmiany o charakterze łagodnym i atypowym oraz jasno i konkretnie określa sposób dalszego postępowania.

Zalety badania

Dermatoskopia to badanie, które można wielokrotnie powtarzać (zwłaszcza w przypadku występowania dużej liczby znamion) i wykonywać u osób w każdym wieku oraz kobiet w ciąży. Jest: nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne.

Nie daje ono ostatecznej diagnozy, ale umożliwia odróżnienie zmian o charakterze łagodnym od atypowych i stanowi podstawę dalszych rekomendacji lekarskich odnośnie konieczności przeprowadzenia dalszych badań (np. histopatologicznych) czy wdrożenia stosownego leczenia.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z usług Poradni dermatologicznej naszej kliniki, gdzie zabiegi dermatoskopii przeprowadzają doświadczeni lekarze: 18 264 40 00.