Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Balon żołądkowy

Balon żołądkowy to bezpieczne skuteczne i małoinwazyjne rozwiązanie dedykowane osobom cierpiącym na zaawansowaną otyłość – o wskaźniku BMI (Body Mass Index) powyżej 30. Rozwiązanie to ma na celu zmniejszenie objętości żołądka, a przy okazji zapewnienie pacjentowi poczucia sytości, dzięki czemu zmniejsza się ilość spożywanego przez niego pokarmu. Poprzez napinanie ścian tego organu balon powoduje, że do mózgu dociera sygnał hamujący uczucie głodu.

Rozwiązanie to jest rekomendowane osobom, które nie mogą osiągnąć prawidłowej masy ciała mimo aktywności fizycznej i stosowania diety, a chcą uniknąć chirurgicznych zabiegów bariatrycznych. Jest ono również stosowane u pacjentów, którzy przygotowują się do cięższej operacji – np. resekcji żołądka – i muszą najpierw, ze względów zdrowotnych, obniżyć swoją wagę.

Budowa balonu

Balon żołądkowy został stworzony z silikonu, który następnie wypełniany jest jałową solą fizjologiczną z dodatkiem błękitu metylenowego – barwnika pozwalającego na monitorowanie jego szczelności. W przypadku, gdyby wystąpiła nieszczelność balonu, mocz pacjenta zmieni kolor na zielony, dając sygnał do skonsultowania się z lekarzem.

Procedura zabiegowa

Balon umieszczany jest w żołądku metodą endoskopową – przez usta. Dzięki temu zabieg nie wymaga przeprowadzania żadnych nacięć i nie pozostawia śladu w postaci blizn. Po umieszczeniu, napełnia się go solą fizjologiczną w ilości dostosowanej do danego pacjenta (od 400 do 700 ml). A następnie usuwa narzędzia endoskopowe, pozostawiając balon na okres około pół roku.

Po tym czasie usuwa się go tą samą drogą. Cała procedura trwa około 20–30 minut i wykonywana jest ambulatoryjnie z zastosowaniem leków uspokajających i przeciwbólowych.

 

 

Holistyczne podejście

Istotą implementacji balonów gastrycznych jest połączenie zabiegu z edukacją oraz wsparciem pacjenta – zarówno ze strony lekarza, jak i dietetyka oraz psychologa zajmującego się terapią zaburzeń odżywiania.

Jest to niezbędne do tego, aby osoba zdecydowana na zabieg realnie zmieniła nawyki żywieniowe i swoje nastawienie do redukcji masy ciała. Istotny jest również stały kontakt z lekarzem prowadzącym, który monitoruje samopoczucie osoby po zabiegu i reaguje na wszelkie potencjalne problemy.

 

 

Po zabiegu

Pacjent po zabiegu implementacji balonu musi się liczyć z kilkudniowym poczuciem dyskomfortu i wyczuwaniem obcego ciała. Trudne są szczególnie trzy pierwsze dni. Zazwyczaj występują wtedy nudności, wymioty i skurcze brzucha. Z tego względu wskazane jest odpoczywanie, niewykonywanie żadnych prac wymagających wysiłku fizycznego i picie dużej ilości płynów. W razie gdyby dolegliwości były uciążliwe, lekarz może zalecić skorzystanie z odpowiednich leków. Organizm stopniowo będzie się przyzwyczajał do nowej sytuacji, a po krótkim czasie balon przestanie być wyczuwalny.

Efekt zabiegowy

Efekt implementacji balonu żołądkowego uzależniony jest od ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem i stosowania się do wszelkich zaleceń dietetyka. Początkowo konieczne jest wdrożenie diety płynnej, stopniowo zamienianej na pokarm miękki i rozdrobniony, a na końcu stały. Pełny efekt terapii osiąga się po usunięciu balonu. Średnia utrata wagi w tym czasie (6 miesięcy) to około 20 kilogramów. Jak wskazują badania, zazwyczaj jest to około 30% masy ciała. Należy jednak podkreślić, że utrzymanie osiągniętych efektów jest uzależnione od zaangażowania pacjenta w proces leczenia.

Zapraszamy serdecznie do Poradni leczenia nadwagi i otyłości, gdzie zabiegi z wykorzystaniem balonu wykonuje dr n. med. Zbigniew Plewa: 18 264 40 00

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do zabiegu można wymienić:

  • poważne choroby serca,
  • ciężki ogólny stan zdrowia,
  • chorobę nowotworową,
  • choroby nerek (niewydolność),
  • marskość wątroby,
  • stany zapalne jelit (celiakia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
  • przepuklinę okołoprzełykową,
  • refluks,
  • chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
  • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków,
  • zaburzenia psychiczne,
  • ciążę i okres karmienia piersią.