Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Balonikowanie zatok

Balonikowanie zatok

Zatoki przynosowe są narażone na obrzęki wywołane infekcjami wirusowymi (np. grypa), które prowadzą do zamykania ich połączeń z jamą nosową. Zbierająca się w nich wydzielina jest idealną pożywką dla bakterii, co skutkuje pojawieniem się nadkażeń (powikłaniami), a finalnie prowadzi do wystąpienia przewlekłych i trudnych do wyleczenia stanów zapalnych.

Jednym ze sposobów leczenia tego typu dolegliwości jest endoskopowe balonikowanie zatok. Jest to skuteczny, bezpieczny i małoinwazyjny zabieg leczenia zatok przynosowych: szczękowych, czołowych i klinowych. Polega na wprowadzeniu do nich cewnika ze specjalnym balonikiem, który następnie napełnia się na kilka sekund płynem pod ciśnieniem kilkunastu atmosfer.

Przebieg zabiegu

Dzięki zastosowaniu prowadnicy wykonanej z miękkiego i wiotkiego światłowodu lekarz w pełni kontroluje położenie cewnik. Przez skórę pacjenta przedostaje się światło, które wskazuje jego dokładne umiejscowienie. Dodatkowo delikatny materiał prowadnicy chroni tkanki w polu operacyjnym przed uszkodzeniem, co sprawia, że zabieg jest bezpieczny i minimalnie inwazyjny.

Po wprowadzeniu prowadnicy światłowodowej do zatoki balonik jest napełniany płynem pod ciśnieniem. Dzięki temu skutecznie i trwale udrażnia się ujścia zatok. Minimalny czas tej operacji chroni błonę śluzową przed uszkodzeniami i umożliwia zachowanie jej funkcji niezbędnej dla utrzymania prawidłowej czynności zatok. Następnie otolaryngolog wypłukuje z wnętrza zatok zalegającą wydzielinę.

Korzyści

Otwarcie zablokowanych ujść zatok umożliwia ich drenaż i osuszenie – co skutkuje trwałym przywróceniem ich prawidłowego funkcjonowania. Podczas balonikowania nie usuwa się tkanek – jest to więc zabieg bezkrwawy, niewymagający zakładania szwów czy opatrunków.

W Medical Clinic Podhale zabiegi wykonują doświadczeni otolaryngolodzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i ogromną wiedzą lekarską. Jednym z nich jest dr. n. med. Roman Głowacki – otolaryngolog z wieloletnim doświadczeniem, uczestnik wielu prestiżowych szkoleń i kursów międzynarodowych z zakresu małoinwazyjnych technik endoskopowych. Zapraszamy serdecznie na konsultacje prowadzone przez Pana doktora w Poradni laryngologicznej naszej kliniki: 18 264 40 00