Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Udrażnianie dróg łzowych – endoskopowe

endoskopowe udrażnianie dróg łzowych
Czas trwania
20-30 minut
Znieczulenie
miejscowe
Rekonwalescencja
1 dzień

Endoskopowe udrażnianie dróg łzowych

Udrażnianie dróg łzowych metodą endoskopową odblokowuje drogi łzowe – delikatne struktury mające za zadanie odprowadzanie łez z oczu do nosa. Składają się one z punktów łzowych (puncta lacrimalia) prowadzących do kanalików łzowych (górnego i dolnego), a następnie do worka łzowego położonego w zagłębieniu kości łzowej. Jest on połączony z przewodem nosowo-łzowym, który uchodzi do jamy nosowej.

W przypadku prawidłowo rozwiniętych dróg łzowych łzy odprowadzane są z worka spojówkowego do nosa. Niestety zdarza się, że drogi te są niedrożne. Może to być dolegliwość wrodzona (dotyczy około 6% niemowląt) lub nabyta.

Objawy

Pierwszym i głównym objawem niedrożności jest nadmierne łzawienie oczu, co wydaje się niewielką dolegliwością. Jednak warto wiedzieć, że długotrwała niedrożność (w tym wrodzona) skutkuje rozwijaniem się w worku łzowym bakterii (paciorkowców i gronkowców), które w normalnych warunkach zostałyby wypłukane wraz z łzami.

Powoduje to wypełnianie worka łzowego wydzieliną ropną, która nie znajdując ujścia, przedostaje się na powierzchnię gałki ocznej. Skutkiem jest stałe ropienie oczu i sklejanie powiek rano, po śnie, zwłaszcza u dzieci. W efekcie może rozwinąć się stan zapalny spojówek i worka łzowego.

Czynniki powodujące niedrożność dróg łzowych

Poza wrodzoną niedrożnością wśród wywołujących ją czynników można wymienić:

  • urazy okolicy dróg łzowych,
  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • oparzenia chemiczne i termiczne,
  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych,
  • przebyte zapalenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
  • choroby nowotworowe,
  • inne schorzenia, takie jak sarkoidoza, ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń, gruźlica.

Przebieg zabiegu

Endoskopowe udrożnienie dróg łzowych (z ang. EDCR – endoscopic dacryocystorhinostomy) jest małoinwazyjnym zabiegiem, który ma na celu stworzenie połączenia między drogami łzowymi a nosem. Dzięki czemu łzy mają możliwość swobodnego spływania do przewodu nosowego.

Zabieg nie wymaga przeprowadzenia zewnętrznych cięć na skórze. Polega na wprowadzeniu do kanalika łzowego mikrosondy, światłowodu lub włókna laserowego pod kontrolą endoskopu.

Zalety metody

Metoda endoskopowa jest bezpieczna i wyjątkowo skuteczna. Rzadko pojawiają się po niej jakiekolwiek powikłania. Dzięki prawie bezkrwawemu polu operacyjnemu ryzyko wystąpienia krwawienia pooperacyjnego jest zminimalizowane.

Zabieg trwa zaledwie 20–30 minut i można go łączyć z innymi procedurami wewnątrznosowymi, takimi jak np. operacja zatok przynosowych lub przegrody nosa.

Zapraszamy serdecznie do Poradni laryngologicznej naszej kliniki, gdzie zabiegi endoskopowe wykonuje specjalista otolaryngolog dr Roman Głowacki: 18 264 40 00