Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Histeroskopia

histeroskopia Nowy Targ
Czas trwania
30-60 minut
Znieczulenie
ogólne
Okres absencji seksualnej
4 tygodnie

Histeroskopia

Histeroskopia to mało inwazyjna nowoczesna metoda endoskopowa wykorzystywana w ginekologii do diagnostyki i przeprowadzania zabiegów w jamie macicy. Dzieli się ją na diagnostyczną oraz zabiegową.

Histeroskopia diagnostyczna

Histeroskopia diagnostyczna polega na wprowadzeniu przez pochwę i szyjkę macicy histeroskopu – urządzenia wyposażonego w kamerę cyfrową i soczewki, umożliwiającego lekarzowi dokładne przebadanie jamy macicy. Zabieg wykonuje się w krótkim dożylnym znieczuleniu ogólnym – a pacjentka od razu po zabiegu może wrócić do codziennych czynności.

Histeroskopia diagnostyczna – wskazania

Wśród wskazań do wykonania badania diagnostycznego można wymienić:

  • niepłodność (problemy z zajściem w ciążę),
  • nawracające poronienia,
  • zmiany rozrostowe endometrium,
  • nieprawidłową budowę macicy,
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
  • krwawienia niewiadomego pochodzenia,
  • podejrzenie przerwania ciągłości ściany macicy.

Histeroskopia zabiegowa

Histeroskopię zabiegową stosuje się w przypadku wykrycia stanów chorobowych, wykrytych wcześniej w trakcie histeroskopii diagnostycznej lub podczas dopochwowego badania USG. W tym przypadku lekarz korzysta nie tylko z kamery i soczewek, w jakie wyposażony jest histeroskop, ale również z mikro narzędzi, które umożliwiają mu przeprowadzenie stosownego zabiegu i zbadanie jamy macicy.

Histeroskopia zabiegowa – wskazania

Wśród wskazań do wykonania zabiegu histeroskopii można wymienić m.in.:

  • występowanie polipów endometrialnych,
  • obecność mięśniaków podśluzówkowych,
  • rozrost błony śluzowej,
  • zrosty wewnątrzmaciczne,
  • wady macicy (niedrożny róg szczątkowy w macicy jednorożnej, T-shaped uterus)
  • występowanie przegrody macicy,
  • konieczność pobrania wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego.

Zalecenia przedzabiegowe

Operację poprzedza konsultacja ze specjalistą w Poradni Ginekologicznej. Lekarz może zlecić wykonanie badań: cytologicznych oraz czystości pochwy – a w razie wystąpienia zanieczyszczenia bakteriologicznego zlecić stosowanie przez kilka dni globulek dopochwowych. W przypadku usuwania mięśniaków często stosuje się również leczenie hormonalne (zazwyczaj przez 2–4 tygodnie przed zabiegiem), dzięki czemu zmniejsza się grubość ścian macicy oraz objętość mięśniaka.

Histeroskopia operacyjna wykonywana jest na początku cyklu, zaraz po ustaniu krwawienia miesięcznego. 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść, pić, żuć gumy ani przyjmować jakichkolwiek leków.

Przebieg zabiegu

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym – środki farmakologiczne podawane są przez wenflon. Histeroskop, którego lekarz używa w trakcie zabiegu, wyposażony jest w specjalny kanał, przez który wprowadzane są mikro narzędzia. Z tego względu ma większą średnicę niż ten, który stosowany jest w przypadku histeroskopii diagnostycznej.

Ile czasu trzeba  pozostać w klinice?

Klinikę można opuścić zazwyczaj w około 3 godziny po zabiegu, ale zdarza się, że okres ten wydłuża się do 24 godzin. W tym czasie pacjent pozostaje pod stałą opieką lekarza oraz personelu medycznego Medical Clinic Podhale.

Zapraszamy serdecznie do Poradni ginekologicznej naszej kliniki, gdzie przeprowadzaniem zabiegów zajmują się doświadczeni specjaliści: 18 264 40 00