Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Implantacja soczewek fakijnych

Implantacja wewnątrzgałkowych soczewek fakijnych to jedna z najnowocześniejszych metod odwracalnej korekcji wad wzroku. Wykonuje się ją u Pacjentów nawet z bardzo wysoką krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Soczewki te pozwalają zapomnieć o noszeniu okularów czy soczewek kontaktowych. Natomiast odwracalność zabiegu oznacza brak trwałej ingerencji w struktury gałki ocznej. To odróżnia ten rodzaj zabiegu od innych sposobów korekcji wad wzroku.

Aktualnie występują 2 typy soczewek – przedniokomorowe oraz wszczepiane w naszej klinice soczewki tylnokomorowe (IPCL), które mocuje się w rowku rzęskowym za tęczówką.

Wskazania do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest stabilna (niezmieniająca się w okresie ostatnich 6 miesięcy) wada wzroku mieszcząca się w przedziale: sph. -30,0 – +15,0 dptr. z cyl. do 8,0 dptr. Do implantacji kwalifikuje się Pacjentów w wieku od 21 do 55 lat. Soczewki poleca się szczególnie osobom, u których niewskazana jest laserowa korekcja refrakcji (lub tym osobom, które nie chcą się poddać takiemu zabiegowi).

Przeciwwskazania

Mimo że zabieg wszczepienia soczewki fakijnej stanowi remedium na problemy ze wzrokiem i jest wyjątkowo skuteczną metodą leczenia, istnieje kilkanaście przeciwwskazań do jego wykonania.

Oprócz zaawansowanych kwestii medycznych, rozpoznawanych przez lekarza dokonującego kwalifikacji do implantacji soczewki fakijnej – takich jak za mała głębokość przedniej komory, zbyt duża średnica źrenicy w warunkach mezopowych (przy niedostatecznej ilości światła) czy za niskie wymiary kąta tęczówkowo-rogówkowego, do przeciwskazań należą również inne dolegliwości.

Są to przede wszystkim takie problemy zdrowotne jak:
  • wysokie ciśnienie śródgałkowe (powyżej 20mmHg),
  • jaskra,
  • zaćma,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • zrosty tęczówkowe – tylne i w kącie przesączania,
  • stożek rogówki (jeśli nie było wcześniej przeprowadzonego zabiegu CrossLinking),
  • cukrzyca,
  • stwardnienie rozsiane,
  • dystrofia Fuchsa,
  • zespół „suchego oka”,
  • inne patologie okulistyczne,
  • aktywne infekcje ogólnoustrojowe.

Przebieg zabiegu

Zabieg implantacji soczewki fakijnej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wykonaniu niewielkiego cięcia rogówkowego (2,4–2,65 mm) oraz wprowadzeniu do przedniej komory tzw. materiału wiskoelastycznego. Jest to polimer, który stabilizuje strukturę oka, dzięki czemu możliwe jest umieszczenie w nim zwijalnej soczewki.

Zastosowanie soczewki fakijnej przypomina korzystanie ze zwykłych szkieł kontaktowych, ale eliminuje kilkanaście wad tego rozwiązania. Takich jak np. tj. konieczność regularnego dezynfekowania, okresowej wymiany soczewek, niemożność stosowania ich w pomieszczeniach zapylonych czy zanieczyszczonych chemicznie (aerozolami) czy ryzyko wypłukania ich podczas korzystania z basenu czy w trakcie zwykłej kąpieli.

Efekt zabiegu

Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej jest uznawany za bezpieczny, skuteczny i trwały. Jego ogromną zaletą jest odwracalność, co oznacza możliwość jej usunięcia, gdyby okazało się, że jest źle tolerowana przez organizm Pacjenta lub w przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań. W naszej klinice implantację soczewki fakijnej przeprowadza doświadczony specjalista z wieloletnim stażem – dr n.med. Łukasz Cwalina.

Zapraszamy serdecznie do Poradni okulistycznej na konsultacje Pana doktora: 18 264 40 00