Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Korekcja nosa porozszczepowego

Korekcja nosa porozszczepowego - chirurgia plastyczna
Czas trwania
60-90 minut
Znieczulenie
ogólne
Rekonwalescencja
7 dni

Korekcja nosa porozszczepowego

Korekcja nosa porozszczepowego to zabieg, który przywraca Pacjentowi nie tylko estetyczny wygląd, ale również pewność siebie. Wady rozwojowe twarzoczaszki, skutkujące zniekształceniem twarzy bardzo często dotyczą nosa. Najczęściej występującą wadą, która wpływa również na jego zniekształcenie, jest rozszczep wargi, wyrostka zębodołowego szczęki i podniebienia. Może występować on jednostronnie (wtedy nazywany jest „zajęczą wargą”) lub dwustronnie (kolokwialnie nazywany jest „wilczą paszczą”).

Kiedyś była to dolegliwość stygmatyzująca – oszpecone w ten sposób osoby borykały się z ogromnym brakiem akceptacji i kompleksami – obecnie jednak, dzięki zdobyczom medycyny i coraz bardziej zaawansowanej technologii, istnieje możliwość jej zniwelowania. W tym celu wykonuje się wieloetapowe operacje plastyczne – dzięki którym możliwe jest uzyskanie harmonijnych rysów twarzy i naprawienie zgryzu. Problemem towarzyszącym osobom z rozszczepieniem podniebienia jest upośledzenie mowy, dlatego tym bardziej tego typu zabiegi poprawiają ich jakość życia i pozwalają na normalne funkcjonowanie.

W przypadku nosa porozszczepowego jego ostateczną korekcję chirurgiczną można wykonać dopiero po ukończeniu przez pacjenta 16 lat – czyli w momencie, gdy nos przestaje rosnąć. Podczas zabiegu chirurg rekonstruuje niewłaściwie rozwinięte elementy rusztowania przeszczepiając chrząstkę z przegrody nosa, ucha lub (zdecydowanie rzadziej) z chrząstki żebrowej.

Należy podkreślić, że efekt tego typu operacji nigdy nie będzie idealny, ze względu na fakt, że jest to ciężkie zniekształcenie – niemniej jednak pacjenci są niezwykle zadowoleni z poprawy funkcji oraz wyglądu nosa.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja z lekarzem, podczas której przeprowadza on z pacjentem wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób, stale zażywanych leków itd. W następnej kolejności omawiane są oczekiwania pacjenta oraz potencjalne efekty uboczne tej metody. Planowany jest również zakres działań chirurgicznych oraz opieki pooperacyjnej, a na koniec ustala się termin operacji.

Pacjent jest proszony jest również o wykonanie następujących badań:

  • badania czasu krwawienia i krzepnięcia krwi (układ krzepnięcia),
  • morfologii z rozmazem,
  • grupy krwi,
  • moczu ogólnego,
  • kreatyniny,
  • EKG,
  • anty Hbs,
  • anty HCV,
  • jonogramu,
  • glukozy na czczo,
  • innych badań, zaleconych przez lekarza.

Przebieg operacji

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (narkozie). W trakcie operacji chirurg nacina skórę na słupku nosa, dzięki czemu możliwe jest dotarcie do wszystkich kształtujących go struktur. Wycina niektóre elementy chrząstek i/lub kości, ustawia je odpowiednio, a następnie dokonuje plastyki czubka nosa i małżowin nosowych. Często przy okazji prostuje przegrodę nosową.

Rekonwalescencja

Po zakończeniu zabiegu pacjent poddawany jest 24-godzinnej hospitalizacji. Po tym czasie może opuścić klinikę z opatrunkami: gipsowym na zewnątrz nosa i stabilizacyjnym wewnątrz. Opatrunek stabilizacyjny zdejmuje się zazwyczaj po upływie 3 doby od zabiegu, natomiast gips utrzymuje się przez okres około 2 tygodni – a przez kolejne 2 pacjent samodzielnie zakłada dodatkowy opatrunek.

Należy liczyć się z wystąpieniem obrzęków, zasinień, krwiaków, które z czasem będą ustępować. Zapraszamy serdecznie do Poradni chirurgii plastycznej naszej kliniki, gdzie zabiegi przeprowadzają doświadczeni specjaliści: 18 264 40 00