Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Korekcja uszu – otoplastyka

korekcja uszu
Czas trwania
45 minut
Znieczulenie
miejscowe
Rekonwalescencja
do 6 tygodni

Korekcja uszu – otoplastyka – to operacja chirurgiczna, której celem jest nadanie chrzęstnej części małżowin prawidłowego, a co ważniejsze pożądanego kształtu poprzez wymodelowanie jej poszczególnych elementów. Natomiast wskazaniem do operacji są względy estetyczne. Odstające uszy bywają przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny, a w przypadku dzieci często są powodem nękania w szkole. Dlatego najczęściej wykonuje się ten zabieg właśnie u dzieci. Można go przeprowadzić już od 5 do 7 roku życia, kiedy to ukończony jest prawie wzrost małżowin.

Przed zabiegiem

Korekcja uszu wymaga skonsultowania z lekarzem, który przeprowadza z Pacjentem (lub opiekunem dziecka) wywiad lekarski, następnie omawia oczekiwania odnośnie przyszłego wyglądu uszu i zakres działań chirurgicznych i opieki pooperacyjnej. Na koniec ustalany jest termin zabiegu.

Aby operacja mogła zostać przeprowadzona, Pacjent musi stawić się w ogólnym dobrym stanie zdrowia, uprzednio przechodząc wskazane przez lekarza badania, takie jak np.:
 • czas krwawienia i krzepnięcia krwi (układ krzepnięcia),
 • morfologia z rozmazem,
 • jonogram,
 • glukoza na czczo,
 • grupa krwi ,
 • EKG,
 • ewentualnie dodatkowe badania zlecone indywidualnie podczas konsultacji.

Należy również pamiętać, że w przypadku kobiet termin operacji nie może przypadać w okresie miesiączki.

Opis zabiegu - plastyka uszu

Korekcja uszu to zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, natomiast w przypadku dzieci stosowana jest narkoza. Co ważniejsze, operacja polega na zmniejszeniu przez chirurga kąta ustawienia małżowiny usznej w stosunku do czaszki. Następnie wycina się nadmiar skóry i modeluje chrząstkę (czasami usuwa się jej fragment). Dzięki temu możliwe jest odtworzenie prawidłowej budowy anatomicznej. Następnie na tylną powierzchnię małżowiny zakładane są ciągłe szwy. Umieszcza się je w takim miejscu, aby blizny pooperacyjne były całkowicie niewidoczne.

Zalecenia przed zabiegiem

 • 4 tygodnie przed operacją należy odstawić leki hormonalne (antykoncepcyjne i hormonalnej terapii zastępczej).
 • 3 tygodnie przed zabiegiem należy bezwzględnie zrezygnować z palenia tytoniu.
 • 2 tygodnie przed operacją należy odstawić preparaty wpływające na krzepnięcie krwi i leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna).
 • Ponadto – około 3 dni przed zabiegiem nie wolno stosować lekarstw typu NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) – takich jak Ketonal, Ibuprom, Ibuprofen, Naproxen oraz paracetamolu i pyralginy.
 • Dodatkowo należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Zalecenia pozabiegowe

Jak w przypadku każdego zabiegu z zastosowaniem znieczulenia Pacjent może być nieco osłabiony i rozkojarzony. Niemniej jednak może opuścić klinikę tego samego dnia lub – w szczególnych przypadkach – pozostać w niej jedną noc na obserwacji.

Rekonwalescencja trwa zaledwie około 10 dni!

W tym czasie bezwzględnie nie wolno myć głowy i moczyć szwów, następnie przez około miesiąc zaleca się ochronę miejsca poddanego zabiegowi. Ponadto ważne jest unikanie słońca, mrozu, kąpieli w basenie czy korzystania z sauny. Dodatkowo przez około 3–4 dni ranki pooperacyjne mogą powodować uczucie pieczenia czy “ciągnięcia”.

Co ważniejsze – zabiegi korekcji uszu przeprowadzają w Medical Clinic Podhale wybitne postaci chirurgii plastycznej. Jak już wspominano – wykwalifikowani chirurdzy dzięki ich bogatemu doświadczeniu sprawiają, że Państwa problem w tym zakresie po prostu znika. Zapraszamy serdecznie na konsultacje.Efekty zabiegów

plastyka uszu
Przed zabiegiem
Karolina Małek Stelmachowska - korekcja uszu
Po zabiegu
Korekcja odstających uszu
lek. med. Karolina Małek-Stelmachowska
plastyka uszu
Przed zabiegiem
korekcja uszu
Po zabiegu
Korekcja odstających uszu
lek. med. Karolina Małek-Stelmachowska
plastyka uszu
Przed zabiegiem
korekcja uszu
Po zabiegu
Korekcja odstających uszu
lek. med. Karolina Małek-Stelmachowska
Przed zabiegiem
Po zabiegu
Korekcja odstających uszu
dr n.med. Zbigniew Giedrojć-Juraha
Przed zabiegiem
Po zabiegu
Korekcja odstających uszu
dr n.med. Zbigniew Giedrojć-Juraha