Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Labioplastyka

Labioplastyka Nowy Targ
Czas trwania
90-120 minut
Znieczulenie
ogólne/miejscowe
Okres absencji seksualnej
6 tygodni

Labioplastyka

Labioplastyka pomaga rozwiązać problemy natury estetycznej, funkcjonalnej oraz psychicznej – gdyż na nasze zdrowie i wygląd bezpośrednio przekładają się na poziom samooceny i dobre samopoczucie. Jest to zabieg chirurgicznej zmiany kształtu i poprawy estetyki warg sromowych większych i mniejszych, wykonywany u kobiet, u których ta części ciała są np. zdeformowane po porodzie, niesymetryczne czy przerośnięte.

Pacjentki decydujące się na tego typu zabieg często nie tylko czują się nieatrakcyjnie czy wstydzą partnera, uważając, że jest to defekt kosmetyczny, ale również miewają problemy podczas uprawiania sportu – dochodzi u nich do bolesnych podrażnień i otarć, odparzeń, a nawet nawracających zakażeń.

Rodzaje labioplastyki

Labioplastyka warg sromowych mniejszych – celem tego zabiegu jest redukcja (w przypadku hipertrofii – przerostu) lub zmiana kształtu (zlikwidowanie niesymetryczności) fałdu śluzówki otaczającego wejście do pochwy, mające na celu poprawienie komfortu życia pacjentek.

Labioplastyka warg sromowych większych z powodu zaniku – skóra w tym miejscu wiotczeje z wiekiem oraz w związku ze znaczną utratą masy ciała. Zabieg ma na celu odzyskanie pierwotnego wypełnienia warg sromowych, tak aby przywrócić im elastyczność i jędrność. W tym celu możliwe jest wstrzyknięcie pacjentce tłuszczu pobranego z okolicy pępkowej lub zastosowanie wypełniaczy, np. kwasu hialuronowego. W trakcie jednego zabiegu możliwe jest wykonanie labioplastyki w połączeniu z waginoplastyką.

Zalecenia przedoperacyjne

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna w poradni Poradni chirurgii plastycznej.

Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:

  • grupa krwi,
  • morfologia pełna z rozmazem,
  • badanie ogólne moczu, koagulogram,
  • EKG – po 40 roku życia,
  • poziom elektrolitów,
  • jonogram,
  • antygen HBS,
  • anty HCV,
  • poziom cukru.

Przed planowanym zabiegiem (przez około 2 tyg.) nie należy przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych oraz witaminy E. Środki są niewskazane, ponieważ przedłużają krwawienie w trakcie operacji.

W dniu planowanego zabiegu należy pozostać na czczo (6 godzin przed planowanym zabiegiem nie należy spożywać posiłków oraz pić). Należy również zadbać o depilację stref intymnych.

Zalecenia pooperacyjne

  • Po zabiegu labioplastyki warg sromowych pacjentka najczęściej zostaje na obserwacji w klinice przez jedną dobę. Zazwyczaj po jednodniowej hospitalizacji zostaje wypisana do domu.
  • Zabiegi powiększenia warg sromowych większych nie wymagają pozostania na noc, jednak na życzenie pacjentki jest to możliwe.
  • Wizyta kontrolna w klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach. Dokładny czas określi lekarz wykonujący zabieg. Zwykle do całkowitej aktywności ruchowej i fizycznej pacjentka powraca po kilku dniach, okres gojenia się rany i zejście obrzęku jest indywidualny, jednak w większości przypadków wynosi ok. 7 dni.
  • Do całkowitej aktywności seksualnej pacjentka po labioplastyce warg sromowych mniejszych dochodzi zazwyczaj po upływie 6–8 tygodni.
  • Do całkowitej aktywności seksualnej pacjentka po powiększaniu warg sromowych większych dochodzi po 3–4 tygodniach.
  • Po zabiegu możliwe jest odczuwanie utrzymującego się bólu, który ulega złagodzeniu po podaniu leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty lub słabych opioidach – dostępnych na receptę.
  • Higiena miejsca intymnego to codzienne delikatne podmywanie bieżącą wodą wraz z płynem do higieny intymnej oraz osuszanie szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie. Niewskazane jest stosowanie mydła w kostce, gąbek i myjek, ponieważ mogą rozwijać się na nich bakterie.
  • Gojącą się ranę można smarować maścią przepisaną przez lekarza prowadzącego, służącą do szybszego wygojenia i łagodniejszego zabliźnienia miejsc operowanych.
    Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.

Labioplastyka, to zabieg, który wykonują w naszej klinice doświadczeni chirurdzy plastyczni – między innymi: dr Mateusz Zachara. Zapraszamy serdecznie na konsultacje: 18 264 40 00

Przeciwwskazania

Skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, nieregulowane nadciśnienie tętnicze, nieregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i błon śluzowych.