Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Operacyjne leczenie halluksów

Leczenie halluksów można podzielić na zachowawcze i operacyjne. Halluksy to guzki zbudowane z tkanki miękkiej i kości, które powstają na skutek zniekształcenia stopy – najczęściej w wyniku długotrwałego noszenia niedopasowanego obuwia: na obcasach, wąskiego i ze spiczastymi czubkami. Tego typu buty powodują, że palce są ściśnięte i ustawione w nienaturalnej pozycji, a z czasem powodują koślawość palucha. W efekcie pierwsza kość śródstopia – łącząca się z paluchem – po stronie wewnętrznego brzegu stopy znacznie wystaje i staje się bolesna. Wśród czynników wywołujących to schorzenie można także wymienić obciążenie genetyczne, zapalenie stawów lub chorowanie na polio.

Diagnoza

Leczenie halluksów rozpoczyna się od wywiadu z Pacjentem, podczas którego lekarz pyta o jego ogólny stan zdrowia i ewentualne inne schorzenia. Następnie bada stopę – oceniając przemieszczenia w obrębie stawu, stopień zniekształcenia stopy i uszkodzenie tkanek miękkich. W kolejnym etapie może być konieczne wykonanie rentgena, dzięki któremu lekarz jest w stanie dokładnie określić stopień deformacji w obrębie palucha.

Leczenie operacyjne

W większości przypadków halluksy można leczyć bez użycia skalpela – zachowawczo, m.in. poprzez zastosowanie odpowiedniego obuwia – ale jeśli jest ono nieskuteczne, należy zastosować leczenie chirurgiczne, dzięki któremu udaje się skorygować zniekształcenia i przywrócić choremu komfort chodzenia. Decyzję o wdrożeniu leczenia operacyjnego podejmuje ortopeda – w porozumieniu z Pacjentem – podczas konsultacji w Poradni ortopedycznej.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Wśród wskazań do wykonania zabiegu chirurgicznego halluksa można wymienić:

  • ból o znacznym nasileniu ograniczający codzienną aktywność, nieprzemijający mimo stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
  • nieprzemijające (mimo leczenia farmakologicznego i odpoczynku) dolegliwości takie jak opuchlizna oraz przewlekły stan zapalny palucha,
  • zniekształcenie palucha polegające na przemieszczaniu i wyginaniu się w stronę reszty palców,
  • sztywność palucha skutkująca niezdolnością do jego prostowania i zginania,
  • brak poprawy mimo wdrożonej terapii lekowej oraz zmiany obuwia.

Typy operacji

Występuje kilka typów operacji, dzięki którym następuje wyleczenie:

Naprawa ścięgien i więzadeł wokół palucha – polega na przywróceniu odpowiednich proporcji tkanek, które stały się zbyt luźne po jednej stronie palucha i zbyt ścisłe po drugiej stronie – co w efekcie prowadziło do kierowania się go w stronę pozostałych palców.

Artrodeza – zabieg stosowany w przypadku zaawansowanych zniekształceń i odpornego na leczenie zapalenia stawów; polega na usunięciu uszkodzonych powierzchni stawowych oraz umieszczeniu w nich drutów, śrub lub płytek, w celu utrzymania powierzchni razem do czasu wygojenia.

Artroplastyka z resekcją – stosowana jest zazwyczaj u tych Pacjentów, w przypadku których występuje zaawansowane zapalenie stawów lub u których wykonano wcześniej operację. Podczas zabiegu usunięta zostaje uszkodzona część stawu, dzięki czemu przywraca się ruchomość stawu, który ulega zabliźnieniu.

Osteotomia – polega na przywróceniu prawidłowej pozycji stawu poprzez nacięcie chirurgiczne.

Osoby borykające się z problemem halluksów zapraszamy na konsultacje do Poradni ortopedycznej Medical Clinic Podhale, gdzie nasi specjaliści dobiorą optymalną metodę leczenia.