Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Rynoseptoplastyka – funkcjonalna korekcja nosa

rynoseptoplastyka - funkcjonalna korekcja nosa
Czas trwania
90-120 minut
Znieczulenie
ogólne
Rekonwalescencja
10-14 dni

Korekcja nosa

Rynoseptoplastyka to inaczej operacyjna korekcja nosa, wykonywana w pełnej narkozie. Ma ona na celu poprawę jego estetyki (np. zniwelowanie deformacji) w połączeniu z przywróceniem prawidłowych funkcji czynnościowych, czyli oddychania czy węchu. Tym samym – oprócz plastyki nosa zewnętrznego – obejmuje np. leczenie skrzywienia przegrody nosa czy przerostu małżowin nosowych.

Jest to zabieg umożliwiający zachowanie istniejących struktur kostnych i chrzęstnych (w celu podparcia tkanek miękkich) przy jednoczesnym przemieszczaniu istniejących tkanek zamiast ich usuwania. Ingerencja chirurga jest niewielka, a sama operacja określana jako małoinwazyjna.

Kwalifikacja do zabiegu

Pacjenci kwalifikujący się do rynoseptoplastyki to przede wszystkim osoby:

  • które cierpią na problemy z oddychaniem przez nos,
  • mają pourazowe lub pooperacyjne deformacje nosa,
  • których nos nie pasuje wyglądem czy wielkością do reszty twarzy (np. garbaty, za szeroki, z asymetrycznym czubkiem, krzywy).

Konsultacje

Podczas konsultacji specjalistą przeprowadza wnikliwą analizę nosa. Koncentruje się zarówno na dotyczącym go problemie estetycznym, jak i funkcjonalnym. Następnie omawia oczekiwania pacjenta odnośnie ostatecznego wyglądu po przeprowadzonej operacji. Lekarz wykonuje również dokumentację fotograficzną twarzy pacjenta i omawia z nim dokładnie przebieg zabiegu.

Zalecenia pozabiegowe

Rynoseptoplastyka kończy się założeniem przez lekarza opatrunku usztywniającego i stabilizującego na zewnątrz nosa oraz delikatnych opatrunków i miękkich płytek silikonowych do jego wnętrza.

Zdjęcie opatrunków i szwów

Opatrunki z jamy nosa są usuwane zazwyczaj następnego dnia po zabiegu. Natomiast po kilku dniach zdejmuje się płytki silikonowe utrzymujące przegrodę. Z kolei szwy i opatrunek zewnętrzny ściąga się po około 7 dniach i zastępuje je plastrami naklejanymi na grzbiet nosa. Ma to za zadanie zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć gojenie

W okresie pooperacyjnym należy unikać wysiłku fizycznego, chronić nos przed ewentualnymi urazami oraz powstrzymać się od noszenia okularów. Niewskazane jest również nurkowanie i korzystanie z sauny.

Warto wiedzieć

Pacjent musi być przygotowany na wystąpienie:

  • obrzęku nosa (niewielki obrzęk może utrzymać się nawet kilka miesięcy),
  • lekkich krwawień z jamy nosa oraz krwiaków w obrębie powiek, utrzymujących się przez około 2–3 tygodnie.

Rynoseptoplastyka to zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (pełnej narkozie). Trwa od ok 1,5 do 2,5 godziny, natomiast pełne wygojenie nosa może trwać od pół roku do roku.

Nasza oferta

W Medical Clinic Podhale wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt oraz stosujemy techniki operacyjne między innymi z użyciem endoskopów i urządzeń do radiochirurgii. Dzięki temu ograniczany jest zakres i czas zabiegu, a przy okazji znacznie skraca się okres rekonwalescencji naszych pacjentów.

Współpracujący z nami lekarze to najlepsi krajowi specjaliści w tej dziedzinie, mogący pochwalić się wieloletnią praktyką lekarską i ogromnym doświadczeniem zawodowym.