Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Skleroterapia

skleroterapia Nowy Targ
Czas trwania
30 minut
Znieczulenie
miejscowe
Rekonwalescencja
1-2 dni

Skleroterapia

Skleroterapia  jest bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem stosowanym w przypadkach leczenia tzw. pajączków oraz niewielkich żylaków. Przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym, a jej zaletą jest to, że jest prawie bezbolesna – odczucia pacjentów zależą od indywidualnej wrażliwości, niemniej jednak nie wymaga ona znieczulenia. Dodatkowo nie uszkadza tkanek i może być wykonywana u pacjentów w każdym wieku, a pacjent może powrócić do aktywności jeszcze w dniu zabiegu.

Na czym polega zabieg

Skleroterapia bazuje na wprowadzeniu do chorobowo zmienionego naczynia krwionośnego preparatów powodujących obkurczenie jego ścianek i wywołujących następnie kontrolowany stan zapalny. Lekarstwo jest podawane przy pomocy bardzo cienkich igieł, poprzez kilka lub kilkanaście drobnych nakłuć. Wywołany przez nie stan zapalny prowadzi do obrzęku śródbłonka i stopniowego zamknięcia naczynia, trwającego około tygodnia. Następnie dochodzi do zwłóknienia i zaniku naczynia. W końcowej fazie procesu leczenia przestaje być ono widoczne.

Pojedyncza sesja zabiegowa trwa zazwyczaj około pół godziny. Najlepsze jest wykonanie skleroterapii w okresie jesienno-zimowym, gdy ciało nie jest wystawiane na działanie słońca. Aby uzyskać pożądany efekt, wykonuje się zazwyczaj kilka sesji w określonych odstępach czasowych między poszczególnymi zabiegami. Zazwyczaj pacjenci kończą leczenie z pozytywnym efektem po 4–6 zabiegach.

Konsultacja przedzabiegowa

Podczas konsultacji lekarskiej poprzedzającej wykonanie zabiegu skleroterapii pacjentowi przekazywane są niezbędne informacje odnośnie przygotowania się do leczenia. Dodatkowo lekarz przeprowadza wywiad, w którym pyta o przyjmowane przez pacjenta leki, zwłaszcza przeciwzapalne (ibuprofen, aspiryna) czy przeciwzakrzepowe oraz o ewentualne choroby, które mogą stanowić przeciwskazanie do wykonania zabiegu.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do zabiegu skleroterapii można wymienić:

  • chorowanie na cukrzycę,
  • alergię na substancje zawarte w leku,
  • niedawno przebyte zapalenie żył głębokich,
  • niewyleczone obrzęki nóg,
  • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi.

Zalecenia przed zabiegiem i po nim

Istotne jest, aby około doby przed zabiegiem skleroterapii nie smarować nóg żadnymi specyfikami (kosmetykami, żelami, maściami) oraz nie depilować ich ani nie golić, gdyż wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia skóry utrudniają obserwację naczyń krwionośnych.

Po zabiegu zabronione jest podgrzewanie skóry, czyli: korzystanie z sauny, kąpiel w gorącej wodzie czy opalanie objętych leczeniem miejsc. Przez około 2 tygodnie należy także unikać dłuższego stania i siedzenia oraz wysiłku fizycznego. Konieczne bywa również noszenie specjalnych rajstop lub opasek uciskowych (przez około 2–3 tygodnie).

Zapraszamy serdecznie do Poradni chirurgii naczyniowej naszej kliniki na konsultacje prowadzone przez doświadczonych specjalistów: 18 264 40 00