Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Waginoplastyka

waginoplastyka - ginekologia plastyczna
Czas trwania
90-120 minut
Znieczulenie
ogólne/miejscowe
Okres absencji seksualnej
6-8 tygodni

Waginoplastyka

Waginoplastyka to zabieg operacyjny polegający na poszerzeniu lub zwężeniu pochwy i/lub jej przedsionka – dzięki czemu przywracany jest odpowiedni rozmiar. Jest to popularny – jeden z najczęściej wykonywanych – zabiegów w ginekologii plastycznej.

Najczęściej przeprowadza się go u kobiet, które po ciężkim porodzie doznały rozciągnięcia lub rozszczepienia narządów rodnych. Pacjentki decydują się na waginoplastykę głównie, aby poprawić jakość swojego życia seksualnego. Dzięki kulturowym zmianom podejścia do intymności i własnej cielesności wzrosła świadomość kobiet w tym względzie – a najnowocześniejsze metody zabiegowe umożliwiają tego typu regenerację narządów po ciąży i porodzie.

Przebieg zabiegu

Lekarz wykonuje nacięcie w obszarze wejścia do pochwy, na jej tylnej ścianie, pozbywając się zbędnej tkanki. W dalszej kolejności zaszywa ranę rozpuszczalnymi nićmi, tak aby wejście do pochwy uzyskało pożądany przez pacjentkę kształt i wykonuje kończącą cały zabieg plastykę krocza. W efekcie uzyskuje się zwężenie pochwy, dzięki któremu znacząco poprawia się jakość współżycia i zmniejsza ryzyko infekcji narządu rodnego. W trakcie operacji można wykonać również zabieg labioplastyczny.

Zalecenia przedoperacyjne

Operację poprzedza wizyta konsultacyjna w Poradni ginekologii estetycznej lub Poradni chirurgii plastycznej. Przed zabiegiem pacjentka powinna wykonać następujące badania:

  • grupa krwi,
  • morfologia pełna z rozmazem,
  • badanie ogólne moczu,
  • koagulogram,
  • EKG – po 40 roku życia,
  • poziom elektrolitów,
  • jonogram,
  • antygen HBS,
  • anty HCV,
  • poziom cukru.

Przed planowanym zabiegiem (przez około 2 tyg.) nie należy przyjmować następujących leków: aspiryny ani jej pochodnych (np. Acard), leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych oraz witaminy E. Środki są niewskazane, ponieważ przedłużają krwawienie w trakcie operacji.

W dniu planowanego zabiegu należy pozostać na czczo (6 godzin przed planowanym zabiegiem nie należy spożywać posiłków oraz pić). Należy również zadbać o depilację stref intymnych.

Zalecenia pooperacyjne

  • Po zabiegu waginoplastyki warg sromowych pacjentka najczęściej zostaje w klinice 1 dobę. Po jednodniowej hospitalizacji zostaje wypisana do domu. W zależności od indywidualnego czasu rekonwalescencji po zabiegu i znieczuleniu może opuścić klinikę już po kilku godzinach.
  • Wizyta kontrolna w klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach. Dokładny czas określi lekarz wykonujący zabieg. Zwykle do całkowitej aktywności ruchowej i fizycznej pacjentka powraca po kilku dniach. Okres gojenia się rany i zejścia obrzęku jest indywidualny, jednak w większości przypadków wynosi ok. 7 dni.
  • Po zabiegu możliwe jest odczuwanie utrzymującego się bólu, który ulega złagodzeniu zarówno po podaniu leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, jak i słabych opioidach – dostępnych na receptę.
  • Higiena miejsca intymnego to codzienne delikatne podmywanie bieżącą wodą wraz z płynem do higieny intymnej oraz osuszanie szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie. Niewskazane jest stosowanie mydła w kostce, gąbek i myjek, ponieważ mogą rozwijać się na nich bakterie. Gojącą się ranę zewnętrzną można smarować maścią przepisaną przez lekarza prowadzącego, służącą do szybszego wygojenia i łagodniejszego zabliźnienia operowanych miejsc .
  • Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.

Zapraszamy serdecznie na konsultacje do naszych specjalistów: 18 264 40 00

Przeciwwskazania

Skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, nieregulowane nadciśnienie tętnicze, nieregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i błon śluzowych.