Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Zabieg bariatryczny

Zabieg bariatryczny – stanowi niechirurgiczną, innowacyjną alternatywę dla zabiegów chirurgicznego leczenia otyłości – w tym resekcji żołądka (gastrektomii). Wykonywany jest przy pomocy sprzętu endoskopowego i nie pozostawia w cele pacjenta żadnych nacięć czy blizn. Ta nowatorska metoda polega na zmniejszeniu objętości żołądka nawet o 60–80% poprzez założenie kilkunastu szwów, które można usunąć (przeciąć) w każdym dowolnym momencie, co czyni zabieg stuprocentowo odwracalnym i nieinwazyjnym. Możliwe jest również wykorzystanie szwów wchłanialnych.

Przebieg procedury zabiegowej

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Najpierw system wprowadzany jest przez lekarza do żołądka z wykorzystaniem endoskopu. Następnie chirurg zakłada liczne pojedyncze szwy, zmniejszając ten organ, ale pozostawiając jego anatomiczny kształt. Na koniec usuwa narzędzia z organizmu pacjenta. Czas przebiegu całej procedury to około 1,5 godziny.

Wskazania pozabiegowe i efekty operacji

Pacjent, który zostaje poddany zabiegowi zakładania szwów, zobowiązany jest do bezwzględnego stosowania płynnej diety przez minimum 3 pierwsze dni po operacji – a najlepiej przez 2 tygodnie. Po tym okresie można stopniowo wprowadzać miękkie potrawy – np. gotowane warzywa. Powrót do diety stałej może nastąpić po około 7 tygodniach. W międzyczasie, przez 3 pierwsze tygodnie należy również stosować suplementację zaleconą przez dietetyka lub lekarza prowadzącego zabieg.

Efekty

Efekty zabiegu bariatrycznego różnią się u każdego pacjenta. Maksymalizuje je ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich oraz zmiana nawyków żywieniowych. Gwarantuje jednak znaczny spadek wagi.

Zapraszamy serdecznie do Poradni leczenia nadwagi i otyłości, gdzie holistycznie zajmujemy się każdym pacjentem. Zabiegi przeprowadza doświadczony specjalista –  gastroenterolog lek. med. Artur Raiter. Kontakt z naszą placówką: 18 264 40 00

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu z wykorzystaniem endoskopowego systemu zakładania szwów można wymienić:

  • stany zapalne przewodu pokarmowego,
  • choroby nowotworowe,
  • dużą przepuklinę rozworu przełykowego
  • żylaki górnego odcinka przewodu pokarmowego
  • anomalie w strukturach przełyku lub gardła,
  • ciążę lub okres laktacji.

Zabiegu nie wykonuje się również u kobiet planujących ciążę w okresie najbliższego roku.