Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość bólowa o znacznym nasileniu zaliczana do neuropatii (patologii dotyczących obwodowego układu nerwowego) uciskowych. Powstaje na skutek mechanicznego ucisku wywieranego na nerw pośrodkowy znajdujący się w obrębie kanału nadgarstka – przestrzeni ograniczonej od stron grzbietowej i bocznych kośćmi nadgarstka, a od strony dłoniowej więzadłem poprzecznym.

W przestrzeni tej – stanowiącej niezwykle precyzyjną konstrukcję – znajdują się ścięgna zginaczy palców (otoczone pochewkami maziowymi) oraz wspomniany nerw pośrodkowy.

Dolegliwości

Ucisk, który może być wywołany min. wzrostem ciśnienia w obrębie struktur wewnętrznych kanału nadgarstka powoduje, oprócz dolegliwości bólowych, wystąpienie dysfunkcji, takich jak drętwienie palców: serdecznego, środkowego i wskazującego. Mogą go również spowodować stany zapalne ścięgien oraz nagłe urazy. Na przykład przemieszczenia kości czy złamania.

W przypadku stopniowego rozwoju zespołu cieśni dolegliwości – takie jak drętwienie czy mrowienie – na początku objawiają się u Pacjenta w nocy i nad ranem, a z czasem utrzymują się stale.

W efekcie dochodzi do trwałego zaburzenia precyzji ruchów oraz osłabienia chwytu. Odbija się to negatywnie na wykonywaniu nawet najbardziej podstawowych codziennych czynności. W początkowym stadium skutki zaburzenia są odwracalne, ale jeśli zignorujemy dolegliwości, konsekwencją będzie pogłębienie problemu skutkujące trwałą niezdolnością do pracy.

Leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka

Najskuteczniejszą metodą leczenia zespołu cieśni jest zabieg operacyjny, który pozwala na przywrócenie sprawności ręki. Zabieg chirurgiczny przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje około dwucentymetrowe nacięcia po dłoniowej stronie ręki lub nadgarstka. Dzięki temu uzyskuje swobodny dostęp do tzw. troczka zginaczy oraz więzadła poprzecznego, które następnie przecina. Następnym etapem jest rewizja nerwu pośrodkowego i jego ewentualne uwolnienie lub zwężenie, a następnie rekonstrukcja troczka. Na koniec ręka zostaje unieruchomiona gipsem na okres około 2 tygodni. Końcową czynnością jest usunięcie szwów.

Po zabiegu

Zabieg chirurgiczny usuwa objawy choroby, ale mogą one ustępować do kilkunastu miesięcy, choć część Pacjentów odczuje natychmiastową poprawę. Wszystko zależy od tego, jak zaawansowana była choroba. Zdarza się również, że lżejsze dolegliwości, takie jak drętwienie palców, będą się utrzymywać do końca życia. Dolegliwości mogą również mieć tendencję do powracania, w przypadku gdy Pacjent wykonuje np. obciążający rękę zawód. Dlatego efekt końcowy uzależniony jest od stopnia rozwoju choroby, ale również od dalszego wypełniania zaleceń lekarskich.

W naszej klinice zabiegi przeprowadza wybitna postać medycyny – specjalista w zakresie chirurgii ręki, założyciel Europejskiego Centrum Chirurgii Rękilek. Paweł Zejler: 18 264 40 00