Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa, czyli tak zwana dychawica, to nieuleczalna choroba powiązana z przewlekłym stanem zapalnym, który stopniowo prowadzi do ograniczonej wydolności górnych dróg oddechowych. Jednym z wywołujących ją czynników są różnego rodzaju alergie, które mogą pojawiać się już w wieku niemowlęcym.

Długotrwały kontakt z drażniącymi układ odpornościowy alergenami (takimi jak np.: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt, ale również alergeny pokarmowe) powoduje stopniowe pogorszenie stanu zdrowia i w konsekwencji pojawienie się astmy. Czynnikami dodatkowo negatywnie wpływającymi na oskrzela są zanieczyszczenia powietrza: spaliny, smog. Wystąpieniu choroby sprzyjają także przewlekłe infekcje wirusowe oraz nałogowe palenie tytoniu.

Objawy

Stan zapalny skutkuje niekontrolowanymi skurczami oskrzeli, w których gromadzi się gęsty śluz. W konsekwencji u chorego pojawiają się napady uporczywego kaszlu i duszności, połączone z poczuciem ścisku w klatce piersiowej oraz charakterystycznym świszczącym oddechem. Astma oskrzelowa uznawana jest aktualnie za chorobę cywilizacyjną – jedną z najpoważniejszych na świecie.

Leczenie astmy

W przebiegu astmy najważniejsze jest wczesne rozpoznanie oraz zastosowanie prawidłowego leczenia – dzięki czemu mamy pewność zniwelowania objawów, co pozwala pacjentowi na prowadzenie normalnego, aktywnego życia. Osoba poddana leczeniu w odpowiednim czasie zachowuje dobrą wydolność wysiłkową – dlatego najważniejsze są badania i kontakt ze specjalistą, zwłaszcza w przypadku alergików.

Zapraszamy serdecznie do Poradni alergologicznej naszej kliniki, gdzie kompleksowym leczeniem zajmuje się doświadczony alergolog  – lek. med. Beata Gabis: 18 264 40 00