Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Badanie mykologiczne

Badanie mykologiczne

Badanie mykologiczne jest badaniem mikrobiologicznym, które wykonuje się w celu wykrycia i identyfikacji obecności grzybów chorobotwórczych, czyli diagnostyki infekcji grzybiczych.

Są to specjalne testy biochemiczne i procedury, dzięki którym możliwe jest zdiagnozowanie zakażeń grzybiczych – po pobraniu materiału (wymazu z pochwy lub próbki krwi), hodowli i jej ocenie pod mikroskopem.

Mikroskopijne grzyby należą do naturalnej flory fizjologicznej człowieka – osiedlają się na skórze, w przewodzie pokarmowym i jamie ustnej. Część z nich nie wywołuje zazwyczaj objawów choroby, jednak niektóre gatunki są chorobotwórcze i wymagają wdrożenia leczenia.

Hodowla na bazie pobranego materiału daje możliwość określenia gatunku, który wywołał objawy oraz określenia jego lekowrażliwości, czyli ustalenia, na jakie medykamenty jest czuły. Dzięki temu wprowadza się tzw. celowane leczenie. Warto jednak dodać, że ze względu na fakt, że większość grzybów wzrasta powoli – całe badanie może długo potrwać (do kilku tygodni). Dlatego w międzyczasie symultanicznie wykorzystuje się inne metody diagnostyczne.

Zalecenia do wykonania badania

Badania mykologiczne przeprowadza się w przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej – aby potwierdzić ją lub wykluczyć oraz określić gatunek wywołujący objawy i dobrać odpowiednie leczenie.

Symptomów grzybicy powierzchniowej w zależności od części ciała mogą mieć postać:

  • zaczerwienienia i swędzenia skóry (zwłaszcza w miejscach
  • osłoniętych i wilgotnych, jak zewnętrzne narządy płciowe, pochwa i stopy),
  • białych plamek w jamie ustnej (tzw. pleśniawki),
  • zgrubień i zażółcenia paznokci,
  • upławów w przypadku grzybiczego zapalenia pochwy.

Co sprzyja powstawaniu grzybicy narządów płciowych?

Ryzyko zarażenia się grzybami zwiększa się wraz z wiekiem i jest uzależnione od kilku czynników – m.in. stanu immunologicznego gospodarza, sposobu odżywiania, chorób współistniejących i wpływów środowiska. Na grzybicę pochwy i sromu znacznie częściej narażone są kobiety w ciąży oraz chorujące na cukrzycę, choroby nowotworowe, AIDS i inne choroby wpływające negatywnie na odporność organizmu.

Inne czynniki sprzyjające grzybicy pochwy to:

  • noszenie obcisłych, nieprzewiewnych ubrań – w tym bielizny,
  • siedzący tryb życia,
  • korzystanie z sauny i basenu,
  • częste stosowanie antybiotyków,
  • zbytnia higienizacja życia.

Objawy grzybicy pochwy

Grzybica pochwy i sromu skutkuje występowaniem podrażnienia błony śluzowej, uporczywym świądem, obrzękiem, zaczerwieniem oraz występowaniem upławów o charakterze serowatym. Zazwyczaj zapach z pochwy nie zmienia się (można go określić jako drożdżowy lub mleczny). Czasami kobieta odczuwa ból w trakcie lub po odbyciu stosunku płciowego.

Badanie mykologiczne przeprowadza często również w trakcie leczenia, po to, by zweryfikować jego skuteczność i ewentualnie zmodyfikować je lub zakończyć.

Zapraszamy serdecznie do Poradni ginekologicznej naszej kliniki, gdzie badaniami zajmują się doświadczeni specjaliści: 18 264 40 00