Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Badanie pola widzenia – perymetria

Badanie pola widzenia – czyli inaczej perymetria – to metoda diagnostyczna stosowana w przypadku podejrzenia występowania chorób czy uszkodzeń nerwu wzrokowego lub siatkówki, a także jako podstawowy test diagnostyczny w przypadku Pacjentów cierpiących na jaskrę. Wykorzystuje się je również w przypadku konieczności przeprowadzenia analizy neurologicznej.

Perymetria pozwala na precyzyjne wyznaczenie ubytków w polu widzenia, które stanowią wyznacznik fragmentów siatkówki nieodbierających bodźców świetlnych (inaczej mówiąc: ubytków w polu widzenia) ze względu na zachodzące w jej obrębie procesy chorobowe lub z uwagi na przerwanie ciągłości dróg nerwowych, które są odpowiedzialne za przekazywanie bodźców do ośrodków wzrokowych w mózgu. Dzięki badaniu pola widzenia lekarz precyzyjnie analizuje próg czułości siatkówki w odniesieniu do prawidłowego poziomu.

Opis badania

Komputerowe badanie pola widzenia jest metodą całkowicie bezbolesną i bezinwazyjną – wymaga od Pacjenta jedynie skupienia i czynnej współpracy z lekarzem, któremu należy sygnalizować zauważone w jego trakcie świetlne punkty. Urządzenie, przed którym siada Pacjent to tzw. perymetr (polomierz) – wyposażony w ekran, na którym pojawiają się i znikają (w metodzie statycznej) lub poruszają się (w metodzie kinetycznej) mikro światełka.

Zadaniem badanego jest zasłonięcie jednego oka, patrzenie przed siebie i skupienie wzroku na danym, wyznaczonym punkcie. W momencie wychwycenia świetlnego punktu należy nacisnąć wskazany przez lekarza przycisk, dzięki czemu miejsce to jest rejestrowane komputerowo i nanoszone na sporządzaną po zakończeniu badania mapę pola widzenia. Następnie wynik jest od razu interpretowany i opisywany przez okulistę.

Badanie pola widzenia wskazane jest w przypadku wystąpienia u Pacjenta chorób nerwu wzrokowego, układu nerwowego, odwarstwienia siatkówki oraz jaskry, która predestynuje chorego do wykonywania perymetrii regularnie. Jest ono zlecane przez lekarza okulistę, który wykonuje je po uprzednim zbadaniu ostrości wzroku.

Zapraszamy serdecznie na konsultacje do naszej Poradni okulistycznej.