Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Badanie preluksacyjne – USG bioder

Badanie preluksacyjne pozwala na wychwycenie potencjalnej choroby – dysplazji stawu biodrowego. Charakteryzuje się ona wyczuwalnym podczas pierwszych tygodni życia malucha przeskakiwaniem w stawie biodrowym podczas pielęgnacji (przy odwiedzeniu i przywiedzeniu nóżek) spowodowanym niestabilnością związaną z przesunięciem kości udowej poza granice panewki. W okresie ponoworodkowym o dysplazji może świadczyć trudność w odchylaniu nóżek na boki. Dysplazja może być wadą wrodzoną lub nabytą – najczęstszym przypadkiem jest pojawienie się tej dolegliwości u maluchów ułożonych pośladkowo podczas porodu.

USG bioder u dzieci

Lekarze uważają, że oprócz badania wykonywanego przez neonatologa tuż po urodzeniu dziecka – podczas którego ocenia on m.in. dysfunkcje stawów i kości – należy poddać malucha trzykrotnemu USG bioder, które traktuje się profilaktycznie:

  • między 6 a 12 tygodniem życia,
  • po ukończeniu 3 miesiąca,
  • gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić.

Przebieg badania

Badanie preluksacyjne to badanie bezbolesne i w pełni bezpieczne dla malucha. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego wykonania. Nie wymaga ono również żadnego przygotowania poza ubraniem tak, aby móc sprawnie rozebrać dziecko do badania.

Podczas badania ortopeda prosi o ułożenie malucha na kozetce i nakłada na badany obszar żelu umożliwiającego przesuwanie głowicy ultrasonografu po skórze. Następnie, przesuwając ją i układając pod różnym kątem, obserwuje obraz na monitorze, co pozwala mu na wychwycenie nieprawidłowości. Ostatnim etapem jest badanie dynamiczne, podczas którego lekarz sprawdza zakres ruchów bioder i nóżek, aby dokonać ich ostatecznej oceny.

Objawy, z którymi należy zgłosić dziecko do lekarza

Wśród dodatkowych objawów, z jakimi należy zgłosić dziecko do lekarza, można wymienić:

  • niesymetryczne lub nienaturalne ułożenie nóżek,
  • różnice w długości kończyn dolnych,
  • opór podczas poruszania,
  • niesymetryczne fałdki między pośladkami a udami.

W przypadku zauważenia u dziecka problemów z odchylaniem nóżek – jak również faktu, że zgina ono zdecydowanie bardziej jedną nóżkę czy chętniej nią porusza, należy zgłosić się jak najszybciej do Poradni Preluksacyjnej, gdzie ortopeda dziecięcy zbada maluszka, a w razie potrzeby wykona badanie USG i wdroży odpowiednie skuteczne leczenie. Uważność rodziców jest niezwykle istotna, ponieważ nieprawidłowości w budowie czy ruchomości stawu mogą skutkować zwichnięciami, niestabilnością i grożą nieprawidłowym rozwojem motoryki dziecka.

Zapraszamy serdecznie rodziców do skorzystania z Poradni Preluksacyjnej naszej kliniki, gdzie kompleksowo zadbamy o Wasze pociechy.