Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Cytologia

Cytologia

Cytologia jest bezbolesnym badaniem, dzięki któremu możliwe jest wykrycie stanów przedrakowych, co pozwala zapobiec rozwojowi jednego z najgroźniejszych nowotworów – zabijającego rokrocznie wiele kobiet: raka szyjki macicy. Niestety rozwijająca się choroba nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. Cytologia to badanie, które realnie ratuje życie. Jeśli uda się odpowiednio wcześnie zdiagnozować zmiany nowotworowe, pacjentka ma dużą szansę na wyleczenie. Z tego względu należy wykonywać ją cyklicznie i regularnie, najlepiej raz do roku.

Częściej (co pół roku) powinny badać się kobiety, u których wykryto zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego za rozwój raka szyjki macicy. A także panie biorące leki immunosupresyjne (osłabiające odporność) oraz pacjentki z tzw. obciążonym wywiadem (czyli obciążone, np. genetycznie, ryzykiem wystąpienia ciężkiej choroby lub posiadające jej objawy).

Cytologia umożliwia także wykrycie infekcji dróg rodnych oraz nieprawidłowych komórek, których obecność grozi zachorowaniem na nowotwór w przyszłości.

Przebieg badania

Badanie jest kompletnie bezbolesne. Pacjentka siada na fotelu ginekologicznym, a lekarz specjalną mini szczoteczką zbiera komórki z szyjki macicy. Następnie próbka wysyłana jest do badania mikroskopowego, gdzie diagnosta szuka tych nieprawidłowych.

Kiedy należy wykonać cytologię?

Badanie cytologiczne powinna wykonywać każda kobieta, która rozpoczęła współżycie (niezależnie od wieku), a także każda w wieku 25 lat i więcej – niezależnie od tego, czy współżyje seksualnie, czy nie. Powinny się im poddawać również panie, które przechodzą/przeszły menopauzę – ponieważ w tym okresie w organizmie dokonują się znaczące zmiany hormonalne mogące wpływać negatywnie na stan zdrowia. Cytologia powinna być wykonywana między 10 a 20 dniem cyklu miesięcznego – oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Zapraszamy serdecznie do Poradni ginekologicznej naszej kliniki, gdzie o Pań zdrowie zadbają najlepsi specjaliści: 18 264 40 00