Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Endometrioza

Co to jest endometrioza?

Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) to choroba przewlekła, charakteryzująca się obecnością endometrium, czyli tkanki wyściełającej jamę macicy, poza macicą. Ogniska endometriozy pojawiają się w jajowodach, na jajnikach, na otrzewnej (błonie surowiczej pokrywającej macicę i jamę brzuszną), a czasem podotrzewnowo, w pobliżu moczowodów. Zmiany endometrialne mogą być obecne nawet w jelitach lub płucach.

Podobnie jak tkanka występująca w macicy, ogniska endometriozy są wrażliwe na zmiany stężenia hormonów i co miesiąc krwawią, przyczyniając się do wzrastania torbieli endometrialnych (określanych też mianem smołowych lub czekoladowych) w jajnikach. Krew działa drażniąco na otrzewną, co skutkuje pojawieniem się miejscowego stanu zapalnego, który przyczynia się do powstawania licznych zrostów. W miarę upływu czasu narządy miednicy mniejszej ulegają coraz większemu uszkodzeniu.

Kogo dotyczy ta choroba?

Endometrioza to choroba, na którą może zachorować każda kobieta w wieku rozrodczym, dotyczy to również kobiet młodych i bardzo młodych. Ponieważ przyczyny tj dolegliwości nie są do końca znane – trudno jej zapobiec. Wśród wywołujących ją czynników wymienia się czynniki wrodzone, środowiskowe, epigenetyczne, autoimmunologiczne i alergiczne.

W 96% przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności lub towarzyszy niepłodności. Dlatego dla par mających trudności z poczęciem dziecka lub utrzymaniem ciąży, określenie stopnia endometriozy, ma decydujący wpływ nie tylko na leczenie samej choroby, ale także na leczenie związanej z nią niepłodności.

Jak rozpoznać endometriozę?

Endometrioza zwykle rozwija się bezobjawowo lub przy obecności niespecyficznych, czasem minimalnych objawów, takich jak dolegliwości ze strony układu pokarmowego, plamienia przedmiesiączkowe lub ból. Dolegliwości bólowe mogą występować w okresie około menstruacyjnym, ale mogą być to także bóle występujące w sposób ciągły, bóle w okolicy krzyżowej, bolesność przy współżyciu, oddawaniu moczu lub stolca. Objawem mogą być także wzdęcia i biegunki.

Pierwszy ewidentny objaw endometriozy, czyli torbiele w jajnikach, wykrywa najczęściej kontrolne badanie USG. Postawienie diagnozy następuje po laparoskopii i pobraniu wycinków z ognisk endometrialnych do badania histopatologicznego. To obecnie jedyna metoda pewnego rozpoznania choroby.

Jak leczyć endometriozę?

Sposób leczenia endometriozy zależy od stopnia zaawansowania zmian endometrialnych, stopnia zniszczenia jajników oraz stanu jajowodów. Drożność jajowodów i stopień rozwoju schorzenia ocenia się podczas badania laparoskopowego, przeprowadzanego przy podejrzeniu endometriozy. Laparoskopia to nie tylko narzędzie diagnostyczne, ale także procedura lecznicza, która pozwala na usunięcie niektórych ognisk choroby i torbieli.

Endometriozę można leczyć farmakologicznie – kobieta przyjmuje wówczas odpowiednio dobrane leki przez co najmniej rok, ale ze względu na zanik jajeczkowania podczas terapii nie jest ona zalecana pacjentkom, które starają się o ciążę. Warto podkreślić, że leczenie farmakologiczne nie zwiększa szans na zajście w ciążę w przyszłości. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną oraz rekomendacjami towarzystw naukowych, nie ma żadnych przesłanek co do tego, aby stosować leczenie farmakologiczne u kobiet z endometriozą w celu poprawienia ich płodności.