Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych

Miażdżyca to niebezpieczne schorzenie, które – jeśli się go nie leczy – może gwałtownie się zaostrzyć prowadząc do niebezpiecznego, nagłego niedokrwienia całej kończyny. A w rezultacie do martwicy tkanek (mięśni, nerwów), która wiąże się z koniecznością dokonania amputacji.

Zmiany miażdżycowe, które pojawiają się w obrębie kończyn dolnych, stopniowo zwężają przepływ krwi w tętnicy udowej, prowadząc do przewlekłego niedokrwienia ud, podudzi i/lub stóp. Zaburzenie funkcji tętnicy, która zaopatruje w natlenowaną krew kończyny dolne, powoduje obronę organizmu przed niedotlenieniem tych obszarów. Wytwarza on połączenia tętnicze, które omijają niedrożne naczynie. Jest to tak zwane krążenie oboczne.

Objawy

Niestety wraz z postępem tej dolegliwości, mięśnie są niewystarczająco dotlenione i zaczynają rozwijać proces oddychania beztlenowego, w przypadku którego dochodzi do wytwarzania nadmiernej ilości kwasu mlekowego. Powoduje to wstąpienie specyficznych dolegliwości bólowych kończyny, nazywanych chromaniem przestankowym. Jest to ból, który pojawia się podczas chodzenia lub długotrwałego stania, natomiast znika w trakcie spoczynku. Może występować w obrębie uda, łydki i promieniować do pośladków.

Dodatkowe objawy

Dodatkowym objawem zaawansowanej miażdżycy tętnic jest uczucie ziębnięcia, mrowienia stóp, a skóra na nogach robi się blada. Często również pojawiają się skurcze kończyn. W cięższym stadium choroby palce u stóp mogą robić się sino-niebieskie. W przypadku wystąpienia miażdżycy w rozgałęzieniach tętnic pojawia się również tzw. ból spoczynkowy: nogi zaczynają boleć w pozycji leżącej, zwłaszcza w nocy.

Objawami towarzyszącymi miażdżycy tętnic kończyn dolnych mogą być również zmiany w naczyniach nerkowych, wieńcowych (mięśnia sercowego), podobojczykowych oraz szyjnych (doprowadzających krew do mózgu).

Czynniki ryzyka

Wśród czynników ryzyka, mających wpływ na rozwój schorzenia, można wymienić;

  • palenie tytoniu,
  • otyłość,
  • cukrzycę,
  • małą ilość wysiłku fizycznego,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • wysokie stężenie cholesterolu całkowitego oraz małe frakcji HDL,
  • zaawansowany wiek,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżycę innych naczyń – np. tętnic wieńcowych,
  • czynniki genetyczne (budowa ścian naczyń krwionośnych, występowanie miażdżycy w rodzinie itp.).

Leczenie

Leczenie miażdżycy kończyn dolnych może przebiegać drogą profilaktyki, farmakologiczną oraz operacyjną. Istotne jest przede wszystkim zminimalizowanie czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby. Profilaktyka obejmuje prowadzenie zdrowego trybu życia, odpowiednią zbilansowaną dietę i utrzymanie prawidłowej masy ciała lub obniżenie jej w przypadku otyłości. Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna.

W leczeniu farmakologicznym stosowane są preparaty doustne, które zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi, oraz niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego. W bardziej zaawansowanych przypadkach lekarz może rekomendować udrożnienie albo wewnątrznaczyniowe poszerzenie tętnicy lub zabieg chirurgiczny – udrożnienie tętnic i wykonanie by-passów.

Zapraszamy serdecznie do Poradni chirurgi naczyniowej, gdzie leczeniem miażdżycy i zabiegami operacyjnymi zajmują się doświadczeni specjaliści: 18 264 40 00