Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Nadwaga i otyłość u dzieci

Nadwaga i otyłość u dzieci

Nadwaga i otyłość to problemy dotykające coraz większej liczby ludzi. Jemy niezdrowo, w biegu, koncentrujemy się szybkim zaspokojeniu głodu. Spożywamy coraz więcej przetworzonych produktów i fastfoodów. Tym samym problem otyłości wzrasta na świecie w bardzo szybkim tempie.

Coraz częściej dotyczy on nie tylko dorosłej populacji, ale również dzieci, u których zdarza nam się od małego wdrażać błędne nawyki żywieniowe. Aktualnie szacuje się, że co dziesiąte dziecko w wieku przedszkolnym oraz co piąte w wieku szkolnym ma kłopoty z nadwagą. Eksperci wykazują, że w przypadku polskich dzieci osiągnęliśmy jeden z najwyższych wskaźników szybkości przybierania na wadze.

Wzorce rodzinne

Niestety w naszym kraju wciąż brakuje świadomości społecznej – nie wszyscy rodzice czy dziadkowie zdają sobie sprawę z faktu, że otyłość może przyczynić się do wystąpienia wielu przewlekłych chorób. Należą do nich takie dolegliwości, jak: choroby układu krążenia (zawał serca, udar mózgu), cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, kamica żółciowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego, a nawet nowotwory złośliwe (np. rak jelita grubego). Zatrważającą tendencją jest przekarmianie zwłaszcza malutkich dzieci w myśl stereotypu, że pulchniutki dzidziuś, jest po prostu „dobrze odżywiony” i cieszy się doskonałym zdrowiem.

Tymczasem niestety wdrukowane za młodu negatywne nawyki żywieniowe po kilkunastu latach skutkują wieloma problemami zdrowotnymi. Z pulchnych bobasów wyrastają dorośli z nadwagą i otyłością, coraz częściej odwiedzający lekarzy-specjalistów: kardiologów, diabetologów, ortopedów, endokrynologów, onkologów, neurologów, ginekologów, dermatologów, psychologów, a nawet psychiatrów. Otyłość powoduje bowiem nie tylko pogorszenie fizycznego stanu organizmu, ale również negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i samoocenę.

Nie róbmy dzieciom krzywdy

W społeczeństwie niestety panuje opinia, że z nadwagi „można wyrosnąć”. Badania wskazują jednak na tendencję do wzrastania zbędnych kilogramów wraz z wiekiem, dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie problemu i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

W Medical Clinic Podhale przyjmują znakomici specjaliści, u których można skonsultować problem dziecięcej nadwagi, otyłości, a także poradzić się w kwestii prawidłowej, zbilansowanej diety. Nasi lekarze pomogą każdemu małemu pacjentowi – tak, aby wyrósł z niego w przyszłości zdrowy dorosły człowiek. Zapraszamy serdecznie: 18 264 40 00