Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Płaskostopie

Płaskostopie

Płaskostopie fizjologiczne to cecha każdego niemowlęcia – rodzimy się z płaską podeszwą stóp, ale wraz z rozwojem mięśnie wzmacniają się, a płaskostopie powinno zanikać. Niestety nie zawsze tak się dzieje – często u maluchów utrwala się ono, najczęściej wskutek zakładania im zbyt ciasnych śpioszków oraz za małych butów, z wąskimi czubkami.

Po urodzeniu dzieci posiadają słabe mięśnie, wiotkie więzadła oraz grube poduszeczki tłuszczowe pokrywające podeszwy – wszystko to sprawia, że stopy są naturalnie spłaszczone. W kolejnych miesiącach i latach między piętą a paluchem powinno pojawić się charakterystyczne sklepienie (łuk) podtrzymywane przez mięśnie. W wieku 4–5 lat maluch powinien mieć prawidłowo ukształtowaną stopę, jeśli tak się nie dzieje – należy odwiedzić z nim ortopedę dziecięcego.

Płaskie stopy (dolegliwość zwana jest również platfusem) mają najczęściej dzieci, którym rodzice nieodpowiednio dobrali obuwie, ale również maluchy przekarmiane – bowiem zbyt duży ciężar sprzyja tego rodzaju deformacji stóp.

Płaskostopie można rozpoznać samodzielnie: wystarczy obejrzeć odbicie stóp dziecka – np. na piasku czy w trakcie zabawy w odbijanie śladów na kartce. Jeśli wyraźnie odciśnięta jest cała stopa i nie ma wcięcia od jej wewnętrznej strony, oznacza to właśnie platfusa. Świadczy o nim również ścieranie przez pociechę wewnętrznej strony podeszwy butów.

W Medical Clinic Podhale zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem płaskostopia – zapraszamy na wizyty do ortopedy dziecięcego: 18 264 40 00