Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Plastyka krótkiego wędzidełka

Plastyka krótkiego wędzidełka to zabieg przeprowadzany w ramach chirurgii jednego dnia. Wędzidełko to trójkątny fałd skóry zlokalizowany między napletkiem a brzuszną powierzchnią żołędzi. Występowanie krótkiego wędzidełka napletka często jest związane z wadami wrodzonymi, w przypadku których dolegliwość ta jest obecna już u niemowląt, ale zazwyczaj pojawia się na skutek stanów zapalnych lub przebytych urazów. Ich konsekwencją jest powstanie blizn i skrócenie wędzidełka, a także brzuszne skrzywienie prącia.

Objawy związane z krótkim wędzidełkiem

Głównym objawem klinicznym, pojawiającym się u zdecydowanej większości Pacjentów, są dolegliwości bólowe występujące w obrębie penisa. Są one związane z naciąganiem napletka, którego nie da się całkowicie odprowadzić. Najczęściej występują w momencie wzwodu, co w przypadku nieleczenia często prowadzi do ograniczenia lub całkowitej rezygnacji ze współżycia płciowego. Mężczyźni czują się często skrępowani, a dodatkowo obawiają się mówienia partnerce o swoim problemie. Taka sytuacja tylko pogłębia dystans i może mieć nieodwracalny wpływ na relację. W związku z tym obserwuje się u Pacjentów dodatkowe, współtowarzyszące dolegliwości, takie jak:

  • problemy ze snem,
  • pogorszenie nastroju,
  • skłonność do nerwic,
  • zwiększony poziom agresji.

Warto również wiedzieć, że w przypadku silnego zbliznowacenia wędzidełka istnieje prawdopodobieństwa jego zerwania, które objawia się silnym krwawieniem oraz bólem i pieczeniem. Z tego względu w przypadku zauważenia u siebie tej dolegliwości należy jak najszybciej udać się na konsultację urologiczną. Podczas wizyty lekarz ocenia stan wędzidełka i wdraża odpowiednie leczenie. W zależności od skali problemu może to być całkowite usunięcie wędzidełka lub jego plastyka.

Plastyka krótkiego wędzidełka

Zabieg frenuloplastyki, czyli plastyka krótkiego wędzidełka, polega na nacięciu zbyt krótkich włókien oraz zszyciu ich w specjalny sposób, tak aby dzięki temu uległo ono wzmocnieniu oraz wydłużeniu. Wykorzystuje się przy tym wchłanialne szwy, dzięki czemu nie jest konieczne ich usunięcie. Zazwyczaj operację przeprowadza się w ramach tak zwanej chirurgii jednego dnia – w znieczuleniu miejscowym. Możliwe jest także zastosowanie pełnej narkozy.

Zalecenia pozabiegowe

Zabieg korekty krótkiego wędzidełka wymaga stosowania się ściśle do zaleceń lekarskich, w tym przede wszystkim:

  • szczególnej dbałość o higienę miejsc intymnych – zgodnie ze wskazaniami urologa (zazwyczaj jest to codzienna toaleta bazująca na użyciu wody i szarego mydła albo łagodzących naparów z rumianku),
  • bardzo delikatne codzienne odprowadzanie napletka,
  • stosowanie medykamentów zaleconych przez specjalistę (mogą to być antybiotyki przepisane na okres kilku dni)
  • powstrzymanie się od wszelkich kontaktów płciowych, aby rana pooperacyjna mogła się bezproblemowo wygoić (zazwyczaj trwa to około miesiąca).

Przestrzeganie wymienionych zaleceń jest gwarancją skuteczności przeprowadzonego zabiegu.

Zapraszamy serdecznie na konsultacje naszych specjalistów: 18 264 40 00