Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa to jedna z najczęstszych wad wrodzonych, która zazwyczaj wymaga interwencji operacyjnej. Stosunkowo częściej dolegliwość ta dotyka chłopców i występuje po prawej stronie ciała. Często pojawia się u nich w mosznie. Jest to również dolegliwość nabyta – która może wystąpić nie tylko w wieku dziecięcym, ale również w dorosłym życiu.

Przyczyny powstawania

Przepuklina powstaje w momencie, gdy narządy wewnętrzne (np. fragment jelita, jajnik, fragment pęcherza moczowego) przemieszczają się poza obszar jamy brzusznej i umiejscawiają się w tzw. worku przepuklinowym. U noworodków najczęściej mamy do czynienia z przepukliną pępkową. Powstaje ona na skutek nieprawidłowego zrostu otworu u podstawy pępowiny. U dzieci starszych może się rozwinąć np. z powodu szybkiego wzrostu, aktywności fizycznej czy osłabienia/niewystarczającego wykształcenia mięśni brzucha.

Objawy

Przepuklina pachwinowa może mieć postać:

  • Miękkiego, niebolesnego guzka w okolicy pachwiny, który „cofa się” podczas ucisku, w kąpieli, podczas snu i relaksu, a powiększa przy napinaniu mięśni brzucha, np. gdy dziecko płacze lub krzyczy. Tego rodzaju przepuklinę najczęściej obserwuje się u niemowląt i małych dzieci,
  • Twardego i bolesnego guzka i zaczerwienionej nad nim skóry – w przypadku tzw. uwięźnięcia przepukliny w okolicy pachwiny lub worku mosznowym, który przy okazji ulega znacznemu powiększeniu.

Leczenie

Należy pamiętać, że każdy przypadek przepukliny musi zostać jak najszybciej skonsultowany z lekarzem specjalistą.

Pozostawienie jej bez leczenia grozi stopniowym powiększaniem i zagrażającym życiu uwięźnięciem!

Jest to sytuacja, w której np. kawałek jelita zakleszcza się w tzw. worku przepuklinowym. W efekcie pojawiają się silne bóle brzucha, omdlenia, wymioty, wzdęcia brzucha i generalnie pogarsza się ogólny stan dziecka. Następuje stopniowe upośledzenie ukrwienia danego organu, co w następstwie może prowadzić do jego niedrożności i/lub martwicy.

Uwięźnięcie wymaga szybkiej konsultacji ze specjalistą i przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Zabiegi operacyjne wykonuje się ambulatoryjnie metodami tradycyjnymi albo laparoskopowo, w ramach tzw. chirurgii jednego dnia.

Zapraszamy serdecznie do Poradni chirurgii ogólnej naszej kliniki, gdzie konsultacje i zabiegi przeprowadzają doświadczeni specjaliści: 18 264 40 00

#przepuklina #przepuklinapachwinowa #chirurg #chirurgnaczyniowy #leczenieprzepukliny #nowytarg #medicalclinicpodhale #podhale #operacjaprzepukliny