Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Rak krtani

Nowotwór krtani

Nowotwór to niekontrolowany przez organizm rozrost komórek w obrębie danego narządu. W przypadku krtani najczęściej spotykany rodzaj nowotworu złośliwego to stanowiący ponad 90% stwierdzeń rak płaskonabłonkowy. Zdecydowanie rzadziej diagnozowane są takie nowotwory, jak: czerniak, chłoniak, mięsak, rakowiak i rak gruczołowy (gruczolakorak).

Czynniki ryzyka

Rak krtani dotyka częściej mężczyzn (kobiety chorują 4–7 razy rzadziej), osób po 65. roku życia oraz długotrwale narażonych na działanie niektórych czynników chemicznych, takich jak m.in. kwas siarkowy, nikiel, azbest czy pył węglowy. Jednak głównym czynnikiem ryzyka zachorowania jest palenie tytoniu, szczególnie w połączeniu z nadmiernym spożyciem alkoholu. Osoby palące około 40 lat podlegają 40 razy większemu ryzyku zachorowania na nowotwór niż w przypadku osób niepalących.

Jednym z kluczowych czynników ryzyka rozwoju raka płaskonabłonkowego krtani (a także innych odcinków układu oddechowego) jest zetknięcie z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPVhuman papilloma virus). Zakażenie nim odgrywa także istotną rolę w rozwoju raka szyjki macicy oraz odbytu.

Objawy

W początkowej fazie rozwoju rak krtani może nie dawać wyraźnych objawów. Z tego względu niestety u wielu osób rozpoznanie choroby następuje zbyt późno, co skutkuje koniecznością zastosowania zdecydowanie bardziej inwazyjnej i agresywnej terapii. Dolegliwości, jakie mogą się pojawić, to m.in.

  • chrypa,
  • trudności w połykaniu,
  • uczucie przeszkody w obrębie krtani,
  • uporczywy ból gardła,
  • kaszel, problemy z oddychaniem,
  • zmiana brzmienia głosu,
  • ból ucha,
  • wyczuwalne zgrubienie w obrębie szyi,
  • niewytłumaczalne zmniejszenie masy ciała.

Istotne jest, by nie bagatelizować zmiany głosu czy przedłużającej się chrypki i zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą to być wczesne objawy nowotworu.

Diagnoza

W przypadku podejrzenia wystąpienia nowotworu lekarz pobiera podczas badania endoskopowego (laryngoskopii) fragment guza do badania mikroskopowego. Może również obejrzeć zmiany w krtani, dzięki czemu możliwa jest ocena stopnia zaawansowania choroby. Rzadziej stosuje się badanie z podaniem środka kontrastowego (podaje się go choremu do wypicia), podczas którego wykonuje się kilka prześwietleń umożliwiających ocenę drogi pokonywanej przez płyn po połknięciu.

Leczenie

Główne metody wykorzystywane do leczenia nowotworu krtani to chirurgia, chemioterapia i radioterapia. Wybór sposobu leczenia zależy przede wszystkim od lokalizacji guza (dolne, środkowe lub górne piętro krtani) oraz fazy rozwoju choroby. Terapia jest oparta na leczeniu wielospecjalistycznym – tak, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla pacjenta. Z tego względu biorą w nim udział specjaliści kilku dziedzin medycyny.
We wczesnej fazie rozwoju choroby stosuje się połączenie chirurgii i radioterapii, natomiast jeżeli rozpoznanie nastąpi w stadium bardziej zaawansowanym, podstawą leczenia jest zabieg chirurgiczny skojarzony z napromienianiem i chemioterapią.

Zapraszamy serdecznie do Poradni laryngologicznej i onkologicznej, dostępnych w naszej klinice: 18 264 40 00