Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Stulejka

Stulejka

Stulejka to dolegliwość związana z nieprzestrzeganiem higieny lub nieprawidłową pielęgnacją. Niegdyś uważana była za wadę genetyczną – jednak okazało się, że prowadzi do niej długotrwałe zaniedbanie prawidłowego mycia ciała. Malutkie dzieci – do około 2–3 roku życia mają napletek fizjologicznie „przyklejony” do żołędzi penisa tzw. mastką. Jest to wydzielina tłuszczowa, w której rozwija się określona flora bakteryjna i gromadzą złuszczone komórki nabłonka.

Objawy

W wieku około 2 lat napletek stopniowo zaczyna się odklejać, a mastka wypłukiwać w trakcie kąpieli. Należy pamiętać, że nie wolno zsuwać napletka na siłę, ponieważ spowoduje to silny ból. U 3-letniego chłopca napletek powinien już zsuwać się z żołędzi penisa – dzięki czemu możliwe jest dokładne przestrzeganie higieny, polegające na umyciu żołędzi i usunięciu mastki z rowka zażołędnego. W przeciwnym wypadku gromadzące się tam bakterie mogą doprowadzić do stanu zapalnego, wskutek którego może obkurczyć się otwór napletka. Spowoduje to dalsze pogłębianie problemu, zaleganie moczu i bakterii pod napletkiem.

Jeśli u dziecka w wieku ok 3 lat nie da się zsunąć napletka z żołędzi penisa, należy skonsultować tę sytuację z lekarzem. Nie wolno ściągać go na siłę!

Leczenie

Leczenie tej dolegliwości może mieć dwie formy – podstawą jest wyleczenie stanu zapalnego oraz bezwzględne przestrzeganie higieny. Specjalista może przepisać preparaty sterydowe, którymi smaruje się napletek. Jeśli natomiast leczenie zachowawcze nie powoduje poprawy, należy przeprowadzić zabieg operacyjny w znieczuleniu ogólnym.

Podczas zabiegu lekarz poszerza ujście napletka, dzięki czemu możliwe jest jego zsuwanie, lub całkowicie usuwa napletek. W przypadku poszerzania napletka zdarza się, że blizny pooperacyjne powodują jego ponowne zwężanie i konieczność powtórzenia zabiegu. Dlatego druga metoda jest bezpieczniejsza, a dodatkowo powoduje stuprocentowe rozwiązanie problemu raz i na zawsze.

Proces gojenia

Po zabiegu dziecko musi przez 2 tygodnie nosić opatrunek, a penis musi być utrzymywany w pozycji do góry, co przyspiesza i ułatwia gojenie oraz przyspiesza zniknięcie obrzęku. Można przykleić go plastrem do brzucha dziecka. W tym okresie zazwyczaj stosuje się antybiotyki i łagodzące maści, takie jak np. alantan, ponieważ żołądź będzie silnie uwrażliwiona.

Klasyfikacja do zabiegu odbywa się w przypadku dzieci w ramach Poradni chirurgii i urologii dziecięcej , natomiast w przypadku dorosłych w Poradni urologicznej naszej kliniki. Po konsultacji lekarz wybierze najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą formę leczenia: 18 264 40 00