Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Tętniak mózgu

Tętniak jest niebezpiecznym wybrzuszeniem ściany tętnicy – zjawiskiem wiążącym się z osłabieniem ścian pod wpływem ciśnienia krwi, a następnie poszerzeniem ich światła. Osłabione naczynie, stale podawane naciskowi i rozszerzające się, może z czasem ulec pęknięciu, co skutkuje wewnętrznym krwotokiem niebezpiecznym dla zdrowia i życia dotkniętej tym problemem osoby. Szacuje się, że pęknięcie tętniaka mózgu dotyka 10 na 100 tys. chorych w ciągu roku.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia tętniaka mózgu

Najczęstszą przyczyną powstania tętniaków mózgu jest obciążenie genetyczne i nadciśnienie tętnicze. Sprzyja im również występowanie zmian miażdżycowych, a ryzyko ich wystąpienia może zwiększyć palenie papierosów. Wystąpieniem tętniaka zagrożone są częściej kobiety, zwłaszcza powyżej 45 roku życia. Zmiany tego typu mogą się również pojawić u osób z zaburzeniami tkanki łącznej. Prowadzą one do wystąpienia stanów zapalnych tętnic i współwystępują z takimi chorobami jak nerwiakowłókniakowatość typu 1 czy torbielowatość nerek.

Rodzaje tętniaków

Tętniaki dzieli się zarówno ze względu na ich wygląd, jak i umiejscowienie oraz przyczynę powstania. Wyróżnia się tętniaki:

  • workowate – występujące najczęściej (stanowią one ponad 80 proc. tętniaków umiejscowionych w mózgu) i zlokalizowane zazwyczaj w naczyniach tzw. koła tętniczego; najczęściej osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów;
  • wrzecionowate – o nieregularnym rozgałęzionym w kilku kierunkach kształcie; najczęściej zlokalizowane są one na tętnicy szyjnej wewnętrznej, tętnicy podstawnej, a także sąsiadujących z nimi gałęziach tętnic mózgu;
  • prosowate (mikrotętniaki) – zlokalizowane zazwyczaj w okolicach skorupy, wzgórza, mostu, móżdżku i płaszcza mózgu – na gałązkach tętnic mózgowych.

Objawy współwystępujące przy tętniaku mózgu

Tętniak mózgu zlokalizowany w jego przedniej części rzadziej pęka i jest mniejszym zagrożeniem dla życia chorego w stosunku do tętniaków ulokowanych w tylnej części tego organu. Zazwyczaj przed pęknięciem nie powodują niestety żadnych charakterystycznych dolegliwości, w związku z czym odkrywane są najczęściej przypadkowo podczas innych badań. Objawy mogą się pojawić w przypadku, gdy powiększający się tętniak uciśnie nerwy, powodując przy okazji np. zaburzenia widzenia (pogorszenie ostrości, podwójny obraz) czy powiększenie jednej ze źrenic.

Objawy pęknięcia tętniaka mózgu

Objawy pęknięcia tętniaka mózgu są dość charakterystyczne i nie można ich lekceważyć, ponieważ łączący się z nim krwotok stanowi realne zagrożenie życia. Można do nich zaliczyć:

  • silny ból głowy promieniujący do karku i umiejscowiony najczęściej w okolicy potylicznej głowy,
  • nudności i towarzyszące im wymioty,
  • sztywność karku,
  • światłowstręt.

Zdarza się, że osoba, u której nastąpiło pęknięcie tętniaka, traci przytomność – nasilony krwotok może skutkować ogniskowym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym np. do niedowładu kończyn.

Diagnostyką i wdrażaniem leczenia w obszarze tętniaków mózgu zajmuje się neurochirurg – zapraszamy serdecznie do Poradni neurochirurgicznej naszej kliniki.