Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Tomografia komputerowa zatok

Tomografia komputerowa zatok pozwala na precyzyjną ocenę ich stanu i zdiagnozowanie potencjalnych chorób. Uzyskany podczas badania obraz jest analizowany przez otolaryngologa, który na jego podstawie określa stan tkanek miękkich oraz kości i może wyraźnie zobaczyć zmienione chorobowo miejsca.

Wskazania

Tomografia komputerowa zatok to badanie wykonywane w przypadku podejrzenia schorzeń przynosowych i stanów zapalnych zatok. Umożliwia ono dostrzeżenie zmian niedostrzegalnych w badaniu RTG.

Kolejnym wskazaniem jest konieczność zdiagnozowania uszkodzenia zatok np. po przebytych urazach. Dzięki badaniu lekarz może je precyzyjnie umiejscowić.

Zalecana jest również w przypadku podejrzenia wystąpienia guzów nowotworowych w jamie nosowej i zatokach. Badanie umożliwia ocenę wielkości nowotworu i sprawdzenie, czy nie tworzy on zmian naciekowych.

Jak przygotować się do badania

Bezpośrednio przed tomografią należy zdjąć wszelką biżuterię i opróżnić kieszenie oraz stosować się do poleceń lekarza. Ważne jest, aby poinformować go podczas uprzedniej konsultacji laryngologicznej o wszelkich dolegliwościach oraz przyjmowanych lekach. Zwłaszcza zawierających bizmut, który ma negatywny wpływ na jakość otrzymywanych w badaniu skanów.

Należy również poinformować specjalistę o dolegliwościach, które wymagają wdrożenia środków bezpieczeństwa: astmie, cukrzycy, chorobach wątroby i nerek, alergiach, niedoczynności tarczycy, szpiczaku mnogim. Schorzenia te mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania badania (decyduje o tym lekarz).

W przypadku Pacjentów cierpiących na klaustrofobię możliwe jest podanie środków uspokajających, umożliwiających spokojne i bezpieczne przeprowadzenie tomografii. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie badania z użyciem kontrastu, który pozwala na uzyskanie dokładniejszego obrazu zatok, należy mieć przy sobie aktualny wynik badania TSH i kreatyniny w surowicy krwi i stawić się w klinice na czczo.

Przebieg badania

Tomograf komputerowy to urządzenie przypominające tubę, do której wsuwa się Pacjenta na specjalnej leżance. Podczas badania specjalny skaner prześwietla zatoki, a lekarz obserwuje jego przebieg z innego pomieszczenia, aby nie narażać się na promieniowanie. Wynik badania sczytuje z ekranu komputera.

Aby nie doszło do zakłóceń obrazu podczas tomografii, należy wstrzymać oddech, a następnie oddychać między kolejnymi skanami – kwestię tę wyjaśnia na miejscu lekarz. Niektórym Pacjentom podaje się przed badaniem specjalny kontrast. Ze względu na to, że może on wywołać nudności i zawroty głowy, mogą oni zostać poproszeni o pozostanie na terenie kliniki przez około godzinę. Całe badanie może potrwać od kilku do kilkudziesięciu minut.

Przeciwwskazania

Badanie jest bezbolesne, ale ze względu na wysoką wartość promieniowania jonizującego, podobnie jak w przypadku zdjęć RTG, nie powinno się wykonywać go zbyt często i bez wyraźnego wskazania lekarza.

Ważne jest również, by lekarz wiedział o ciąży lub prawdopodobieństwie bycia w ciąży Pacjentki, ponieważ zwłaszcza pierwsze tygodnie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej. Podczas badania może dojść do uszkodzeń płodu!

W naszej klinice oceną wyników tomografii komputerowej zajmuje się doświadczony otolaryngolog, specjalista od laryngologii zabiegowej – dr n. med. Roman Głowacki.