Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Torbiel jajnika

Torbiel jajnika

Przyczyną tworzenia się torbieli są zwykle zaburzenia hormonalne. Torbiele to wypełnione płynem zmiany przypominające balonik i zwykle (we wczesnej fazie) niepowodujące odczuwalnych dla pacjentki dolegliwości. Zazwyczaj mają wielkość orzecha, ale finalnie mogą osiągnąć rozmiary nawet większe od pomarańczy. Mogą występować pojedynczo lub tworzyć skupiska i znajdować się w jednym jajniku lub obu naraz. Większość z nich to zmiany o łagodnym charakterze, aczkolwiek niektóre mogą stać się złośliwe.

Gdy osiągną większe rozmiary, wywołują różne dolegliwości, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, częstsze oddawanie moczu czy bolesność podczas stosunku.

Leczenie

Schorzenie to wykrywa się podczas przezpochwowego badania ultrasonograficznego (USG). W przypadku stwierdzenia podejrzanej lekarz zleca wykonanie badań hormonalnych oraz ewentualnie markerów nowotworowych (CA 125 i CA 199).

Niektóre torbiele wystarczy obserwować, ponieważ zdarza się, że samoistnie się wchłaniają podczas kolejnych cykli miesiączkowych. Zdarza się jednak, że wymagają usunięcia (operacyjnie lub laparoskopowo) albo kuracji lekami hormonalnymi (często również antybiotykami lub środkami przeciwzapalnymi). Niestety trzeba się liczyć z tym, że dolegliwość ta potrafi nawracać (tworzą się nowe torbiele), dlatego trzeba pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych.

Zapraszamy serdecznie do Poradni ginekologicznej naszej kliniki, gdzie diagnostyką, badaniami USG oraz przeprowadzaniem zabiegów laparoskopowych zajmują się doświadczeni specjaliści: dr n. med. Andrzej Wojtyś, dr. n. med. Dariusz Komorowski, lek. med. Rafał Mazur. Kontakt i zapisy na konsultacje: 18 264 40 00