Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

USG Dopplera

USG Dopplera podczas wykonywania

USG Dopplera

USG Dopplera

USG Dopplera to bezpieczne, zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu możliwe jest wykrycie problemów zdrowotnych związanych z układem krwionośnym.

Za pomocą ultrasonografu badany jest przepływ krwi w tętnicach i żyłach, a co za tym idzie, wykrywane są wszelkie anomalie w tym zakresie: zwężenia, zakrzepy, zatory żylne. Co istotne, USG można wykonywać wielokrotnie i u osób w każdym wieku – począwszy od niemowląt – i nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać.

Wskazania

Zmiany w obrębie układu krwionośnego stwarzają poważne zagrożenie dla życia – mogą wywoływać m.in. zatorowość płucną, zawał serca, zakrzepicę, udar mózgu. Wskazaniem do wykonania badania mogą być np. żylaki, podejrzenie występowania zmian miażdżycowych czy zagrażających życiu pacjenta tętniaków, a także niektóre zmiany nowotworowe (np. guzy wątroby). Najczęściej objęte są nim tętnice podobojczykowe i szyjne, narządy jamy brzusznej, serce oraz kończyny (dolne i górne).

Jak działa ultrasonograf

Ultrasonograf Dopplera to urządzenie posiadające specjalną głowicę, przykładaną do ciała pacjenta, która wysyła falę ultradźwiękową. Fala ta przenika przez ciało, odbijając się od ruchomego ośrodka, jakim jest np. płynąca krew, a następnie powraca do głowicy. W tym samym czasie aparat ultrasonograficzny odbiera zmiany częstotliwości fali, rejestruje je i wyświetla na monitorze.

Jak wygląda badanie

Aby fala ultradźwiękowa mogła przeniknąć przez nasze ciało, musi być ono posmarowane specjalnym bezbarwnym żelem, który dodatkowo ułatwia bezproblemowe przesuwanie głowicy. Lekarz, aplikuj żel, przykłada głowicę i przesuwa nią po skórze pacjenta, jednocześnie obserwując obraz na czarno-białym lub kolorowym monitorze i zaznaczając te miejsca, w przypadku których przepływ krwi zmienił się (jest wolniejszy lub szybszy) albo ustał. Następnie wręcza mu wydrukowany wynik z zaznaczonymi problematycznymi miejscami i ewentualnie kieruje do specjalisty (np. chirurga naczyniowego) albo zaleca leczenie farmakologiczne.

Zapraszamy serdecznie do Poradni chirurgii naczyniowej naszej kliniki, gdzie badanie USG Dopplera wykonują doświadczeni specjaliści – lek. med. Janusz Sroga oraz dr n. med. Mariusz Kózka: 18 264 40 00